En yaşlı kömür nedir

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,306
111
17
Merhaba! Ben en yaşlı kömür hakkında bilgisi olan birisiyle konuşmak istiyorum. Bu konu hakkında biraz daha öğrenmek istiyorum. En yaşlı kömür ne olduğunu merak ediyorum. Lütfen, bu konuyla ilgili bilgisi olan herkesin fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum. İçerisinde karbon olan ve yaklaşık 300-400 milyon yıl önce oluşmuş olan kömürün en yaşlı türü nedir? Ne kadar yaşlı olduğu ve nerede bulunabileceği hakkında bilgisi olan biri varsa lütfen yardımcı olmaya çalışsın. Çok teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,506
1,159
112
Kömürün Tarihsel Arka Planı

Kömür, milenyumlardan beri yakılan ve enerji üretmek için kullanılan bir yakıttır. Antik çağlarda Hindistan ve Çin'de kömür yakılmış ve elde edilen ısıya bağlı olarak çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Dünyanın diğer bölgelerinde ise, 19. yüzyılda kömürün önemi artmaya başladı. 19. yüzyılın sonlarında, kömür enerji üretiminde önemli bir rol oynadı ve bu yüzyıldan itibaren diğer yakıtların kullanımı azalmaya başladı.

En Yaşlı Kömürün Tanımı

En yaşlı kömür, yüksek kömür kalitesine sahip olan ve çoğu kez kömür yataklarından çok derinlerden çıkarılan kömür türüdür. En yaşlı kömür, çoğu kez açık hava koşullarında yakılmaya uygun olmayan ve yakılmadıktan sonra kül oluşturan, yüksek sıcaklıklarda kükürtlü bir yakıttır. En yaşlı kömür, çoğu kez antrasit olarak adlandırılır.

Antrasitin Özellikleri

Antrasit, kömür sınıfları arasında en yüksek kaliteye sahip olan kömürdür. Antrasit, kömür yataklarından çok derinlerden çıkarılan ve yakılamayan kömürdür. Antrasitin, kömürün diğer türlerinden farklı olarak yakılması gereken yüksek sıcaklıklara sahip olmasından dolayı da özel bir özelliğe sahiptir. Antrasitin, diğer kömür türlerine göre daha düşük kükürtlülüğü ve daha yüksek kalorisi vardır.

Antrasitin Kullanım Alanları

Antrasit, çoğunlukla üretim, endüstriyel ısıtma, elektrik üretimi, madencilik ve madencilik sektöründe kullanılmaktadır. Günümüzde, antrasit üretimi için kullanılan kömür yatakları, çoğunlukla Çin, ABD ve Kanada'da bulunmaktadır. Antrasitin, çoğunlukla üretim alanlarında kullanılmasının yanı sıra, diğer kömür türlerinin kullanımına göre daha az kükürt içermesi nedeniyle kurak bölgelerde ve kirlilik sınırlamalarına uygun şekilde kullanılmaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Yaşlı kömür, genel olarak kömürlerin kalorisi düşük veya ortalamanın çok altındaki kömürlerdir. Kömürler, oluşumlarından itibaren yüzyıllar boyunca kömür madenlerinde depolanmıştır. Yaşlı kömürler, bu süreçte kalorileri düşük olmayan diğer kömürlerden daha hızlı yıpranır. Diğer kömürlerin aksine, yaşlı kömürler, kalorisi daha düşük olan ve yanma efektifliği daha düşük olmasından dolayı, ekonomik olarak daha kötü bir yakıt kaynağıdır.

Yaşlı kömür, kullanımı güvenli değildir. Bu, kömürün kalorisi düşük olduğu için, yanma sırasında çok düşük sıcaklıklar elde edilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Düşük sıcaklıklarda yanma, çok fazla duman ve kükürt oksitlerinin oluşumuna yol açabilir. Duman, hava kirliliğine yol açtığından, yaşlı kömürlerin kullanımı kısıtlanmıştır.

Kömür kullanımının yanı sıra, yaşlı kömürler aynı zamanda kömür madenlerinin içerisindeki yüksek karbonlu ve yüksek kükürtlü kömürleri temizlemek için de kullanılabilir. Bu kömürler, daha sonra, daha güvenli olan kömüre çevrilerek kullanılabilecek şekilde işlenir.

Yaşlı kömür, genel olarak, çevre ve sağlık açısından güvenli olmayan bir yakıt kaynağıdır. Ancak, kömür madenlerinin içerisindeki kömürlerin temizlenmesi için gerekli olduğu durumlarda, kısıtlı olarak kullanılabilir.

• Like
Reactions: DenizGizemi

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Yaşlı kömür, dünyadaki fossil yakıt kaynakları arasında en önemli olanlarından biridir. Kömür, yüksek sıcaklıklarda yanmak suretiyle enerji üretmek için kullanılır. Kömür, bir çok şekilde sınıflandırılabilir. Yaşlı kömür, yüksek kalitesinden dolayı çoğu zaman en çok aranan ve en yüksek fiyata satılan kömür türüdür.

Yaşlı kömür, jeolojik olarak en eski kömür türüdür. Bu kömür, daha yüksek sıcaklıklarda ve daha uzun sürelerde ve kaynaklarının büyük bir kısmının çok eski dönemlerden kalma oluşundan dolayı doğal olarak oluşmuştur. Yaşlı kömür, diğer kömür türlerine göre daha fazla karbon içerir ve bu da yakıtın daha etkili yanmasını sağlar.

Yaşlı kömür, özellikle kömür enerjisi üretiminde kullanılır. Kömür enerjisi, geleneksel fosil yakıtların yakılmasıyla üretilen enerjidir ve bu enerji, elbette ki çevresel etkileri olan bir enerjidir. Ayrıca, yaşlı kömür, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalar arasında demir ve çelik üretimi, kimyasal üretim, çimento üretimi ve çimento taşıma gibi daha fazla uygulama mevcuttur.

Sonuç olarak, yaşlı kömür, fosil yakıt kaynaklarının en önemli türlerinden biridir ve özellikle yakıt enerjisi üretiminde önemli bir role sahiptir. Ayrıca, endüstriyel uygulamalarda da önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, yaşlı kömür, önemi hiçbir zaman inkar edilemeyecek önemli bir kaynaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Yaşlı kömür, kömür üretiminde kullanılan ve üretim sürecinin bir parçası olarak kullanılan, üretim sürecinin sonunda elde edilen ve kullanıma hazır hale gelmiş kömürdür. Yaşlı kömür, kömür madenciliği ile çıkarılan ve madenciler tarafından çatlama, mühürlü küresel parçalanma, kırma, çimlendirme ve ezme gibi işlemlerden geçirilerek elde edilir. Yaşlı kömür, çoğu zaman kömür üretiminin sonunda elde edilen ve üretim sürecinin sonunda kullanılmaya hazır hale gelen kömürdür. Yaşlı kömür, gaz ve yağ yakıtlarının üretiminde kullanılan kömürdür. Kömür madenciliği, kömürün çıkarılması ve üretim sürecine dahil edilmesi için yapılan bir işlemdir. Kömür madenciliği, yaşlı kömürün elde edilmesi için yapılan işlemlerden oluşur. Kömür madenciliği, kömürün üretim sürecine dahil edilmesinden sonra yakıt olarak kullanılmak üzere hazır hale gelen kömürün elde edilmesi için yapılan işlemlerden oluşur. Kömür madenciliği, çoğunlukla kömür üretiminin sonunda elde edilen kömürün kullanıma hazır hale gelmesini sağlayan işlemlerden oluşur. Kömür madenciliği, kömürün çıkarılması ve üretim sürecine dahil edilmesi için yapılan bir işlemdir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
En yaşlı kömür, geçmişte yakılmış ve çoğu zaman son derece koyu renkli olan fosil yakıtlardan oluşmaktadır. Birçok kömür türü, karbonifere kökenli olan yakıtlar olup, yaklaşık 250 milyon yıl önce oluşmuştur. Kömür, düşük kaliteli organik maddelerden oluşan ve daha yüksek kaliteli bitkisel ve hayvansal maddelerden oluşan iki tür kömür olarak sınıflandırılır. Kömürün organik hammaddelerinden elde edilen yakıt, yaklaşık olarak yüzde seksen oranında karbon, yüzde on oranında hidrojen ve yüzde on oranında oksijen içerir. Kömür, çeşitli uygulamalarda yakıt olarak kullanıldığı gibi, çeşitli ürünlerin üretiminde de kullanılır.

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Yaşlı kömür, kömür madenciliğinde kullanılan ve kırılma veya üretim sırasında ortaya çıkan kömür parçalarından oluşan bir karışımdır. Bu karışımın, genellikle tüm kömür tipi ve parçalarının bir araya geldiği bir şekilde oluştuğu düşünülmektedir. Bu nedenle, yaşlı kömür, bir çok kömürün bir arada bulunan karışımı olarak tanımlanır.

Yaklaşık olarak, yaşlı kömürün kömür madenciliği nedeniyle üretilen parçaların karışımı olarak üretildiği düşünülmektedir. Yaşlı kömürün, madencilik sırasında üretilen diğer parçaların karışımından oluştuğu düşünülmektedir. Yaşlı kömürün parçaları genellikle antrasit, lignit, bitümlü kömür ve bitümlü kömür parçalarından oluşmaktadır. Bu parçaların karışımı, yaşlı kömürün karakteristiklerini belirlemektedir.

Yaşlı kömürün, kömür madenciliğinin bir sonucu olarak üretildiği düşünülmektedir. Yaşlı kömürün kömür madenciliği sırasında üretilen parçaların karışımı olduğu düşünülmektedir. Genellikle, bu parçalar kömür madenciliğinin sürecinde ortaya çıkan küçük parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar, madencilik işlemleri sırasında toplanmakta ve yaşlı kömürün karakteristiğini belirlemektedir.

Yaşlı kömürün, çoğunlukla parçalarının çok küçük olması nedeniyle, madencilik işlemlerinde önemli bir kısmının kaybına neden olan bir ürün olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, yaşlı kömürün, genellikle kömür madenciliği sırasında ortaya çıkan parçalarını bir araya getirip, yakıt olarak kullanılmak üzere işlenmesi gerekmektedir. Bu, yaşlı kömürün, kömür madenciliği sırasında üretilen malzemelerden bazılarının kaybını önlemek için önemli bir adımdır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,961
398
5
Yaşlı kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıt kaynaklarından üretilen, yakıt olarak kullanılan, en eski enerji kaynağı olarak bilinir. Kömür, kömür madenlerinde çıkarılan fırtınalı bir yapıya sahip, katı bir madendir. Kömür, çoğunlukla karbon, hidrojen, oksijen ve az miktarda azot, fosfor, kükürt ve diğer elementlerden oluşan karbonhidratlardan oluşur. Kömür, kömür madenlerindeki çeşitli sınıflarda bulunur ve farklı yakıt özellikleri gösterir.

Kömürün çeşitli sınıfları vardır. Bu sınıflardan bazıları; antrasit, lignit, bitümlü kömür, kömür külü, donmuş kömür ve sulu kömür olarak sıralanabilir.

Yaşlı kömür, lignit ve antrasit kömürün türlerindendir. Lignit, küçük miktarlarda karbon içeren kömürün en düşük kalitedir. Lignit, yakıt olarak kullanılan kömürün en düşük enerjiyi sağlayan türüdür ve elektrik üretiminde genellikle kullanılmaz.

Antrasit, Lignit'ten daha yüksek bir karbon içeriğine sahip olan en yüksek kaliteli kömür türüdür ve elektrik üretiminde genellikle kullanılır. Yaşlı kömür, antrasit ve lignit arasında bir yerde durur ve bu iki türe arasında bir geçiş sınıfı olarak kabul edilir. Yani, yaşlı kömür antrasit ile lignit arasında bir kömür çeşididir.

Yaşlı kömürün özellikleri, antrasit ve lignit arasında değişkenlik gösterir. Bu çeşit kömür, antrasit kömüründen daha küçük bir karbon içeriğine sahip olmasına rağmen genellikle daha yüksek bir kaliteye sahiptir. Yaşlı kömür daha yüksek oranlarda hidrojen ve azot içerir ve bu nedenle daha yüksek bir yakıt verimliliğine sahiptir. Ayrıca, yaşlı kömürün kükürt içeriği düşük olur ve bu nedenle daha temiz bir yakıt olarak kabul edilir. Yaşlı kömür, çoğunlukla elektrik üretiminde ve diğer tüketim endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Yaşlı kömür, yakılan fosil yakıtlardan olan kömürün, çoğunlukla kömür ocağında madenciler tarafından kazılan ve kömür üretiminde kullanılan özel bir türüdür. Kömür madenlerinde kazılan yaşlı kömür, fosil yakıtların en büyük avantajı olarak kabul edilir. Kömür madenlerinde kazılan yaşlı kömür, çoğunlukla karbon içeriği daha yüksek olduğu için, yakmak için daha iyi bir yakıt kaynağı olarak kabul edilir. Bunun nedeni, yaşlı kömüre yakıldığında, çok daha fazla enerji üretimi sağlamasıdır. Yaşlı kömür fosil yakıtların diğer avantajları arasında, daha uzun süre içinde yakılabilmesi ve yakımı sırasında oluşan karbon dioksit emisyonlarının çok daha düşük olmasıdır.

Yaşlı kömürün avantajlarının yanı sıra, eğitimci bakış açısından, yakılan yaşlı kömürün de birçok dezavantajı vardır. Örneğin, yaşlı kömür yakmak için kullanılan fosil yakıtların yanma sırasında çevreye zararlı kimyasal maddeler bırakabilir. Bunlar arasında özellikle kükürtdioksit, sülfür dioksit ve nitrojen oksitleri bulunur. Bunların hepsi çevreye zararlı kimyasallardır ve hava kalitesini bozarak insan sağlığını tehlikeye atabilir. Yaşlı kömür yakmak, ayrıca karbon dioksit salınımını arttırır ve bunun sonucunda iklim değişikliğine katkıda bulunur.

Ayrıca, yaşlı kömürün kazımında güvenlik riskleri de mevcuttur. Kömür madenlerinde kazılan yaşlı kömüre erişmek için, madencilerin derin kuyular kazması veya kömür havzalarına girmesi gerekebilir. Bu tür faaliyetler, doğal kaynakların tahribatına veya çalışanların güvenliği için risk oluşturabilir.

Son olarak, yaşlı kömürün yakmak için kullanılmasının ekonomik maliyeti de mevcuttur. Yaşlı kömürün yakılması, yakmak için kullanılan fosil yakıtların diğer türlerine göre daha pahalıya mal olabilir.

Sonuç olarak, yaşlı kömürün yakmak için kullanılması, çeşitli avantajların yanı sıra, çevre, güvenlik ve ekonomik maliyetler içerdiğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Eğitimcilerin bu konu hakkında öğrencilere bilgi

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)