Eneze ne demek TDK

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba! Eneze kelimesini anlamak için TDK'ya danışmak istiyorum. Eneze ne demek? Bu kelimeyle ilgili herhangi bir bilgi verenler olabilir mi? Lütfen, Eneze kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için yardım edin. İnanıyorum ki bu konuda çok bilgili kişiler var ve bu soruya cevap verecek olanlar olacaktır. Çok minnettar olacağım herhangi bir yardıma.

GökyüzüRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
22
0
0
Eneze Ne Demek TDK?

Eneze, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış bir sözcüktür. Eneze, kısaca 'gücünü kaybetmiş, zayıflamış' anlamına gelir. Sözcük, dilimizin eski formlarından beri kullanılmaktadır.

Eneze Sözcüğünün Kökeni

Eneze sözcüğü, eski Türk lehçelerinden geldiği sanılıyor. Sözcük, Proto-Türkçe veya Proto-Turkic söz diziminden alınmış olabilir.

Eneze Sözcüğünün Kullanımı

Eneze sözcüğü, çoğunlukla sıfat olarak kullanılır. Bu sözcük, kırılganlık veya zayıflık anlamı taşır. Örneğin, “Bu kapı son derece enezedir” anlamına gelir. Eneze sözcüğü, ayrıca yaygın olarak fiil olarak kullanılır. Bu durumda, sözcük, zayıflamak veya kırılmak anlamına gelir. Örneğin, “Kapı enezeyecek” anlamına gelir.

Eneze Sözcüğünün Kullanımındaki Diğer Durumlar

Eneze sözcüğü, çoğunlukla kırılganlık veya zayıflık anlamı taşır. Bununla birlikte, sözcük, bazen de başka anlamlar taşır. Örneğin, insanların zayıf duygusal durumlarını ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin, “O, çok enezeydi” anlamına gelir.

Sonuç

Eneze, TDK tarafından tanımlanmış bir sözcüktür. Sözcük, kısaca 'gücünü kaybetmiş, zayıflamış' anlamına gelir. Sözcük, eski Türk lehçelerinden gelmektedir ve çoğunlukla sıfat olarak kullanılır. Eneze sözcüğü, ayrıca yaygın olarak fiil olarak kullanılır ve bazen de başka anlamlar taşır.