ergenlere cinsel eğitim

HayalbaZ

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
4 Nis 2023
1,302
127
7
Merhaba,

Ben 14 yaşındayım ve ergenlere cinsel eğitim hakkında bilgi edinmek istiyorum. Liseye gidiyorum ve arkadaşlarımın bazı konuları konuşmasından endişeliyim. Bu konular hakkında bilgi edinmek istiyorum ama ailemle yada okulda bu konuları konuşmak istemiyorum. Ergenlere cinsel eğitim hakkında nereden öğrenebileceğimi ve bu konularda nelere dikkat etmem gerektiğini öğrenebilir miyim? Lütfen birileri bana yardımcı olur mu? Çok çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ergenlere Cinsel Eğitim: Neden Önemlidir?

Ergenlik dönemi, gençlerin kendilerini keşfetme ve kimliklerini kazanma süreci olarak kabul edilir. Bu süreç, özellikle cinsel kimliği ve cinsel davranışlarının gelişimine ev sahipliği yapar. Ergenlerin cinsel eğitim alması, onların sağlıklı ve güvenli cinsel birliktelikler oluşturmaya yönelik kararlar almalarını sağlar. Cinsel eğitim, ergenlerin cinsel isteklerinden ve davranışlarından sorumlu olmalarını öğrenmelerini sağlayarak kendilerini koruyabilecekleri ve kararlar alabilecekleri bilgileri edinmelerine yardımcı olur.

Cinsel Eğitimin Önemi

Cinsel eğitime ergenlerin cinsel istekleri ve davranışları hakkındaki bilgileri edinmelerine yardımcı olmak için önem verilmelidir. Ergenlik dönemi, cinsel açıdan kararlar almak için zorlu bir dönem olarak kabul edilir. Cinsel eğitim, ergenlerin kendilerini güvenli ve sağlıklı bir şekilde korumalarını sağlayacak bilgileri edinmelerine yardımcı olur. Ergenlerin sağlıklı cinsel birliktelikler oluşturmaları için cinsel eğitimin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Cinsel Eğitimin İçeriği

Cinsel eğitimin içeriği, ergenlerin cinsel istek ve davranışlarıyla ilgili bilgileri içermesi gereken çok geniş bir alandır. Bununla birlikte, cinsel eğitimin temel içeriği şunlardan oluşabilir:

• İlişkiler ve cinsel birlikteliklerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde oluşturulmasına yönelik bilgiler.

• Riskli cinsel davranışlara karşı uyarılar.

• Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile ilgili bilgiler.

• Cinsel taciz ve istismarla ilgili bilgiler.

• Cinsel istek ve davranışların kontrol edilmesine yönelik bilgiler.

• Cinsel yönelimler hakkındaki bilgiler.

• Cinsel tercihler ile ilgili bilgiler.

• Cinsel sağlık ve hijyen ile ilgili bilgiler.

Cinsel Eğitimin Faydaları

Cinsel eğitimin faydaları, ergenlerin sağlıklı cinsel birliktelikler oluşturmalarını ve cinsel istek ve davranışlarını kontrol edebilmelerini sağlamasıdır. Cinsel eğitim ayrıca, cinsel sağlık ve hijyen konuları hakkındaki bilgileri edinmelerini ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemelerini veya tedavi etmelerini sağlayabilir. Cinsel eğitim ayrıca, ergenlerin cinsel taciz ve istismara karşı korunmalarını sağlayabilir.

Sonuç

Ergenlerin cinsel eğitim alması, cinsel istek ve davranışlarını kontrol etmelerine ve sağlıklı cinsel birliktelikler oluşturmalarına yardımcı olur. Cinsel eğitim, ergenlerin cinsel sağlık ve hijyen konuları hakkındaki bilgileri edinmelerini, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemelerini veya tedavi etmelerini sağlayabilir. Ayrıca, cinsel taciz ve istismara karşı korunmalarını sağlayacak bilgileri edinmelerine yardımcı olabilir. Ergenlerin cinsel eğitim alması, sağlıklı ve güvenli cinsel birliktelikler oluşturmaya yönelik kararlar almalarını sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü