Erzurum çullama nasıl yapılır

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba arkadaşlar,
Erzurum çullama nasıl yapılır? sorusunun cevabını arıyorum. Ne yazık ki, bu tarif hakkında küçük bir bilgi sahibi değilim. Benim ailemde bu tarifi yapan birisi de yok. O yüzden, bu tarifi benim için çok önemli. Bana Erzurum çullamasını nasıl yapacağımı öğreten herkese çok teşekkür edeceğim. İçerisinde kullanılan malzemeler, adımlar vs. tüm detaylarıyla tarifi paylaşabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Çullama tarifini bilen arkadaşların cevabını çok sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,964
1,315
112
Erzurum Çullama Nasıl Yapılır?

Erzurum çullaması, Anadolu kültüründe çok popüler olan ve çok lezzetli bir tatlıdır. Erzurum çullaması, orta ve kuzeydoğu Anadolu bölgesinde çok popüler olan bir tatlı olarak kabul edilir. Erzurum çullamasının tarifini vermek gerekiyor. Erzurum çullamasının malzemeleri ve yapımı aşağıdaki gibidir.

Malzemeler:

- 500 gram un
- 1,5 su bardağı sıcak su
- 1 yumurta
- 1 çay kaşığı tuz
- 2 çay kaşığı şeker
- 1 paket kabartma tozu
- 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Yapımı:

1. Unu yoğurma kabına alın ve tuz, şeker ve kabartma tozu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

2. Yumurtayı karıştırın ve sıvı yağı ilave edin.

3. Sıcak suyu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

4. Hamurunu yoğurun ve elinize alın. Hamuru çevirin ve yumuşak bir topa döndürün.

5. Hamuru yoğurma teknesine alın ve kabartma tozu ekleyin. Hamuru tekrar yoğurun ve yoğun ve yumuşak bir topa döndürün.

6. Yoğurdu ikiye bölün ve her iki parçayı da top şeklinde yuvarlayın.

7. Açılmış hamurları kalıbın içine alın ve kalıbın dibine basın.

8. Kalıbın içine kaşıkla çullama sosunu dökün.

9. Kalıbı 180 derece ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirin.

10. Erzurum çullamasını servis edin.

Erzurum çullaması, Anadolu kültüründe çok popüler olan ve çok lezzetli bir tatlıdır. Erzurum çullaması, orta ve kuzeydoğu Anadolu bölgesinde çok popüler olan bir tatlı olarak kabul edilir. Erzurum çullamasının tarifini vermek gerekiyor. Erzurum çullamasının malzemeleri ve yapımı aşağıdaki gibidir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Erzurum çullaması, Türkiye’de çok köklü bir kültürel lezzet olan Erzurum mutfağının bir parçasıdır. Erzurum çullaması, tavada kızartılan köfte veya kıyma ile yapılır. Herşeyden önce, et veya kıymanın küp halinde doğranması ve bir tencereye konulması gerekir. Daha sonra, tencereye soğan, domates, biber, tuz, karabiber ve sıvı yağ eklenir. Bu malzemeler karıştırılır ve et veya kıymalar etin üzerine yayılır.Tencere, orta-yüksek ateşte kapağı kapatılarak çullanır. Ortamın içindeki malzemeler, kaynadıkça ızgara etin üzerine yayılır ve kızartılan etin üzerine bir tabaka oluşturur. Erzurum çullaması, tencereden servise edildiğinde çok lezzetli bir yemek olarak sunulur. Erzurum çullamasının servise edilmesinden önce, tavaya birkaç damla sıvı yağ eklenir. Son olarak, çullama tavaya alınır ve üzerine arzuya göre yeşillikler eklenir. Erzurum çullaması, Türkiye’nin her yerinde lezzetli bir mutfak kültürünün parçası olarak sevilmektedir.