Esatlı ne demek

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Esatlı ne demek? sorusunu sormak istiyorum. Türkçe'de esatlı kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyorum ve çok merak ediyorum. Bu konuda yardım edebilecek başka kullanıcılar var mı?

Esatlı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için çok uğraşıyorum. Ağzımda bir şeyleri dillerken, karşımdakine esatlı dediğimi hatırlıyorum ama ne demek olduğunu anlayamıyorum.

Esatlı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için çok çabaladım ama hiçbir şey bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olacak biri var mı? Lütfen bana ne anlama geldiğini açıklayan bir açıklama veya örnek verin.

Esatlı ne demek? sorusuna net bir cevap bulmak için çok uğraştım. Türkçe'deki esatlı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için epey zaman harcadım. Bu konudaki bilgimin kötü olduğunu biliyorum ama lütfen bana yardım edin. Birinin yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Esatlı ne demek?

Esatlı kelimesi Türkçe dilinde söylenen bir kelimedir. Esatlı kelimesi içinde "esat" kökü barındıran bir kelimedir. Esat kelimesi ise "yüksek, uzun, yükselmiş, yükseklik" gibi anlamlara sahiptir. Esatlı kelimesi ise bu anlamların birleşiminden meydana gelmiş bir kelimedir. Esatlı kelime anlam olarak "yüksek, uzun, yükselmiş, yükseklik" anlamlarının birleşiminden meydana gelen bir durumu ifade etmektedir.

Esatlı Kelime Anlamı

Esatlı kelime anlam olarak, çoğunlukla fiziksel olarak yüksek ve uzun bir şeyin olduğu bir durumu ifade eder. Örneğin, bir bahçede uzun ve yüksek biçimde yetişen bir ağaç esatlı olarak nitelendirilebilir. Esatlı kelime aynı zamanda, sözlüklerde "yüksek ve uzun" anlamında da kullanılmaktadır.

Esatlı Kelime Kullanımı

Esatlı kelime Türkçe dilinde sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Esatlı kelime genellikle fiziksel olarak yüksek ve uzun olan şeyleri ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "Gökyüzünde esatlı bir bulut parçası gördüm" cümlesinde, bulutun uzun ve yüksek bir biçimde görünmesi anlatılmaktadır. Esatlı kelime aynı zamanda sözlüklerde de kullanılmaktadır.

Esatlı Kelime Kökeni

Esatlı kelime Türkçe dilinde eski dönemlerden beri kullanılan bir kelimedir. Esatlı kelime Türkçe dilinin eski kökenlerine dayanmaktadır ve eski Türkçe dilinde "esat" kökünden türetilmiştir. Esat kökü ise "yüksek, uzun, yükselmiş, yükseklik" gibi anlamlara sahiptir. Esatlı kelime ise bu anlamların birleşiminden meydana gelen bir kelimedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)