Esinin avret yerini öpmek caiz mi

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Esinin avret yerini öpmek caiz mi? sorusunu sormak istiyorum. İslami açıdan bana konuyla ilgili bilgi veren herkesin yardımına ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili kesin bir cevap almak istiyorum çünkü bazı kaynaklarda esinin avret yerini öpmek caiz gösterilirken bazı kaynaklarda caiz olmadığı söyleniyor.

Bu konuyla ilgili kesin bir cevap almak için, Kuran'ın ve hadislerin temelindeki İslami kurallara yardım istiyorum. Ayrıca, üzerinde anlaşmazlıklar olduğu durumlarda, ulemanın ne düşündüklerini ve onların nasıl karar verdiklerini anlamak istiyorum.

Herkesin fikrini dikkate alarak, bu konuda cesur olmaya çalışacağım ve herkese teşekkürlerini sunacağım. İslami açıdan esinin avret yerini öpmek caiz mi? konusunda herkesten yardım istiyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Esinin Avret Yerini Öpmek Caiz Mi?

İslam'a göre, her insanın doğası gereği, kendi cinsel ahlakına sahip çıkması gerekmektedir. Ancak, İslam'da herhangi bir cinsel ilişkinin öncesinde, eşinin avret yerini öpmek caiz midir? Bunu cevaplamak için, İslam'daki temel ilkeleri ve Kuran'ın öğretilerini incelememiz gerekiyor.

İslam'da Avret Yerinin Öpülmesi

İslam'da, eşler arasındaki cinsel ilişkilerin öncesinde avret yerinin öpülmesi caiz değildir. Hadis kaynaklarında, öpüşmenin haram olduğu açıkça belirtilmektedir. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Öpüşmek haram olduğu gibi, avret yerini de öpüşmek caiz değildir.”

İslam'da Avret Yerinin Onurlandırılması

Hem erkek hem de kadın, kendi avret yerini onurlandırmalıdır. Allah (c.c) Kuran'da şöyle buyurmuştur: “Kadınların ve erkeklerin avret yerlerini onurlandırmalarını emrediyorum.” (Hucurat Suresi, 49:13). Bu ayet, avret yerinin onurlandırılmasının önemini vurgulamaktadır.

İslam'da Öpüşme

İslam'da, çiftler arasında öpüşme, cinsel ilişkiyi öncesinde caiz değildir. Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Öpüşmek, cinsel ilişkiyi öncesinde caiz değildir.” (Buhari, Muslim). Bununla birlikte, öpüşme, evlilikten sonra bazı durumlarda caiz olabilmektedir. Bu durumlarda, öpüşme, kısa ve sınırlı olmalıdır.

Sonuç

Sonuç olarak, İslam'da, eşinin avret yerini öpmek caiz değildir. Bununla birlikte, öpüşme, evlilikten sonra bazı durumlarda caiz olabilmektedir. Bunun için, çiftlerin ilgili kurallara ve hadislere uymaları gerekmektedir.

• Love
Reactions: Asya

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)