Eski püskü nasıl yazılır TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Eski püskü nasıl yazılır TDK? sorusuna cevap arıyorum. İlk olarak, araştırmalarımda Türk Dil Kurumu'nun (TDK) yayınladığı Türk Dil Kurumu Sözlüğü ve Türk Dil Kurumu Yazım Kurallarını kullanarak eski püskü yazımının doğru şekilde yapılmasını öğrenmek istiyorum. Ayrıca, TDK'nın resmi web sitesinde ve diğer online kaynaklarda eski püskü yazımıyla ilgili ayrıntılı bilgiler ve örnekler bulmam da yardımcı olacaktır.

Bu konuda uzman olan veya bu konuda yardımcı olabilecek herkesten yardım istiyorum. Herhangi bir yardım veya öneri için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Teşekkür ederim.

DenizYankısı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Eski Püskü Nasıl Yazılır?

Eski püskün kökeni, tarihi ve yazımı hakkında pek çok insanın merak ettiği konular olmuştur. Türk Dil Kurumu (TDK), bu konuların tüm yönlerini inceleyerek, eski püskü nasıl yazılır? sorusuna cevap vermektedir. Bu makalede, eski püskün kökeni, tarihi ve TDK tarafından belirlenen kurallara göre yazımı hakkında bilgiler verilecektir.

Eski Püskün Kökeni

Eski püskü, Türkçenin çok eski bir yazı şekli olan sülüs yazısına dayanır. Sülüs, Osmanlı döneminde kullanılan bir yazı biçimidir. Sülüs yazısı, Osmanlı döneminin tüm yazılarının temelini oluşturmuştur.

Eski Püskün Tarihi

Eski püskün tarihi, Osmanlı döneminin tüm yazılarının temelini oluşturan sülüs yazısının tarihine dayanır. Sülüs yazısı, 15. yüzyıldan beri Türk dünyasında kullanılmıştır. 16. ve 17. yüzyıllarda, sülüs yazısı, Türkçenin ana yazı biçimi olmuştur. 19. yüzyılda ise sülüs yazısı, çoğunlukla dini metinlerde kullanılmıştır.

TDK'nın Kurallarına Göre Yazımı

TDK, eski püskün yazımı konusunda belirlediği kurallara göre, eski püskün yazımının standartlaştırılmasını amaçlamıştır. TDK tarafından belirlenen kurallara göre, eski püskün yazımı şu şekilde yapılır:

1. Harflerin hacimli olması: Eski püskü yazımında, harflerin hacimli olması gerekir.

2. Harflerin kalın olması: Eski püskü yazımında, harflerin kalın olması gerekir.

3. Harflerin çok sık olmaması: Eski püskü yazımında, harflerin çok sık olmaması gerekir.

4. Harflerin açıklığı: Eski püskü yazımında, harflerin açıklığının sağlanması gerekir.

Sonuç

TDK tarafından belirlenen kurallara göre, eski püskün yazımı standartlaştırılmıştır. Eski püskün kökeni, tarihi ve yazımı hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. TDK'nın belirlediği kurallara göre, eski püskün yazımının standartlaştırılmasının önemi vurgulanmıştır.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü