Eski Türkçe yıldız ne demek

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba herkese!
Eski Türkçe'deki yıldız kelimesi ne anlama geliyor? Ben bu konuda bilgim olmadığı için sizlerden yardım istiyorum. Uzun zamandır bu konuda merak ettiğim bir şey olduğu için bu konuyu açmış bulunmaktayım.
Türk Dil Kurumu'ndaki anlamına baktım ama orada yıldızla ilgili bir anlam göremedim. Bana yardımcı olup, eski Türkçe'de yıldız kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim?
Bunun dışında, bu konu hakkında herhangi bir bilginiz veya kaynağınız varsa, bu konuda çok yardımcı olacaksınız. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Eski Türkçe Yıldız Ne Demek?

Türkçe yıldız, Türklerin astrolojiye ve astronomiye katkılarının bir parçası olan ve güneş sistemimizin yapısını çözmeye yardımcı olarak kullanılan antik bir ölçüm birimidir. Yıldızların ölçümü, Türklerin astronomik tarihinin çok eski dönemlerine dayanmaktadır. Ölçümün kendi içinde değişiklik gösterdiği zamanlarda bile, bu ölçümün temel özellikleri aynı kalmıştır.

Eski Türkçe Yıldız Ne Yapardı?

Türkler, yıldızları çeşitli amaçlar için kullanmışlardır. Açıların veya uzaklıkların ölçümü, yıldızın bir yönünün kullanımı, yıldızın konumu ve çevresindeki obje hakkında bilgi edinme, uzayda gezegenleri izleme ve ölçme vb. gibi birçok uygulama için yıldızları kullanmışlardır. Güneş sistemi hakkında çeşitli çalışmalar yapmış olan ve dünyanın çevresindeki gezegenlerin hareketlerini çözmeye çalışan Türkler, bu işlemleri eski Türkçe yıldız ölçümleriyle yapmışlardır.

Eski Türkçe Yıldız Ne Kadar?

Eski Türkçe yıldız ölçümünde, uzaklıkların ve açıların ölçümü için kullanılan birim “yıldız” olarak adlandırılır. Bir yıldız, 360 derece olarak kabul edilir ve bu dereceyi, 60 dakika olarak böler. Her bir dakika ise, 60 saniyeye bölünür. Bu, eski Türkçe yıldız ölçümlerinin çok küçük birimleri olduğu anlamına gelir.

Eski Türkçe Yıldız Nereden Öğrenilir?

Eski Türkçe yıldız ölçümleri hakkında çok sayıda kaynak mevcuttur. Tarihçiler, antik yazıların ve kitapların incelenmesiyle Türklerin astronomiye katkılarını öğrenebilirler. Ayrıca, arkeolojik kazılarla bulunan antik yazıtlar, astrolojiye ve astronomiye katkıda bulunan Türklerin hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olur. Ayrıca, internetteki çeşitli sitelerden de bilgi edinilebilir.

• Like
Reactions: Asude

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)