Ev yapımı doğal sabun nasıl yapılır

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba herkese,

Ev yapımı doğal sabun yapmak istiyorum ve yardıma ihtiyacım var! Daha önce hiç ev yapımı sabun yapmamış olsam da, konuda bir şeyler öğrenmek istiyorum. Doğal malzemeler kullanılarak nasıl sabun yapılır? Yapım süreci nelerdir? Zorluklar nelerdir? Özellikle doğal sabun yapımında kullanılan malzemeler hakkında öğrenebileceğim her şey bana yardımcı olacaktır.

Şimdiden tüm forum kullanıcılarına teşekkürlerimle,

Sevgiler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Ev Yapımı Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Evde sabun yapmak, kimyasal maddelerden arındırılmış, doğal sabunlarınızı oluşturmak için keyifli bir aktivite olabilir. Doğal sabunlar, cildinizi kuru veya hassas olan kişiler için daha uygun olabilir. Ayrıca, evde doğal sabun yapmak çok daha uygun bir seçenek olabilir. Doğal sabunlarınızı oluşturmak için gereken malzemeleri aldıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek evde doğal sabun yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Evde doğal sabun yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

* Sabun yapmak için güçlü bir baz yağı, örneğin zeytinyağı, ayçiçek yağı, karite yağı veya kokusuz hindistan cevizi yağı.

* Isıya dayanıklı bir kabın, örneğin demir, paslanmaz çelik veya cam.

* Güçlü bir potas çözeltisi.

* Kimyasal maddelerden arındırılmış doğal bitkisel yağlar, örneğin lavanta yağı, nane yağı, limon yağı, ylang ylang yağı veya kayısı yağı.

Sabun Yapımı

1. Adım: İlk olarak, sabun yapmak için güçlü bir baz yağı kullanın. Sabun yapmak için zeytinyağı, ayçiçek yağı, karite yağı veya kokusuz hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

2. Adım: Yağlarınızı isıya dayanıklı bir kabın içine koyun. Sonra, bu yağları kaynatın.

3. Adım: Kaynamış yağlara, güçlü bir potas çözeltisi ekleyin. Potas çözeltisi ile yağları karıştırın, karışımı bekletin.

4. Adım: Son olarak, kimyasal maddelerden arındırılmış doğal bitkisel yağlar ekleyin. Örneğin lavanta yağı, nane yağı, limon yağı, ylang ylang yağı veya kayısı yağı ekleyebilirsiniz.

5. Adım: Son olarak, karışımı sabun kalıplarına dökün ve sabunu kurutun.

Sonuç

Evde doğal sabun yapmak, kimyasal maddelerden arındırılmış, doğal sabunlarınızı oluşturmak için keyifli bir aktivite olabilir. Bu yöntem sayesinde, cildiniz için uygun doğal sabunlar oluşturabilirsiniz.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)