Fazla antibiyotik alınırsa ne olur

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba herkese!
Son zamanlarda fazla antibiyotik alınırsa ne olacağı konusunda merak ettiğim için bu forumu açtım. İlaçlar hakkında bilgim oldukça sınırlı olduğu için, en kötüsü ne olacağı ya da fazla antibiyotik almak için neler gerektiği hakkında bir fikrim yok.

Bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var. Özellikle, fazla antibiyotik alımının nedenleri, tıbbi durumları nasıl etkileyeceği ve hangi yan etkileri mevcut olacağı gibi konuları öğrenmek istiyorum. Ayrıca, bu ilacın dozajının nasıl ayarlanması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Bu konuda herhangi bir bilgi sahibi olan herkesten yardım istiyorum. Eğer fazla antibiyotik alımının yan etkileri veya nedenleri hakkında bilgi sahibi olan veya deneyimli olan herhangi bir forum kullanıcısı varsa, lütfen yardım etmeye çalışın.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,963
1,315
112
Fazla Antibiyotik Alınırsa Ne Olur?

Antibiyotikler, mikropları öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotikler, enfeksiyonları tedavi etmek için uygun bir şekilde kullanıldıklarında çok faydalıdır. Ancak, fazla miktarda veya uygun şekilde kullanılmadıklarında, antibiyotikler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Fazla Antibiyotik Almanın Riskleri

Fazla antibiyotik almanın en yaygın riskleri, bakteriyel direncin ortaya çıkması ve böbrek hasarının oluşmasıdır. Bakteriyel direnç, antibiyotiklerin vücutta oluşturduğu direncin ortaya çıkmasıdır. Vücut artık kullanılan antibiyotiğe karşı direnç kazanır ve antibiyotiklerin vücuda etkisi azalır. Böbrek hasarı ise, çok fazla antibiyotik almanın vücutta toksik maddelerin oluşmasına neden olmasından kaynaklanır.

Fazla Antibiyotik Alınmasının Belirtileri

Fazla antibiyotik alınmasının belirtileri baş ağrısı, bulantı, kusma, gaz, kabızlık, ishal, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarıdır. Ayrıca, alerjik reaksiyonlar veya ciddi zehirlenme durumları da ortaya çıkabilir.

Fazla Antibiyotik Alınmasının Önlenmesi

Fazla antibiyotik alınmasını önlemek için, doktorunuzdan reçete almadan antibiyotik almamaya, doktor tarafından verilen uyarıları dikkate almaya ve doktorunuzu izlemek için düzenli kontroller yaptırmaya özen gösterin. Ayrıca, antibiyotiğin bitiminden sonra kalan ilaçları çöpe atın ve doktorunuzdan yeni bir tane istemeden eski ilacınızı kullanmayın.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)