Feshetti nasıl yazılır TDK

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba, TDK tarafından feshetti nasıl yazılacağı konusunda bilgi arıyorum. Feshetti yazmada hangi kurallara uyulmalı, nelere dikkat edilmeli? Ayrıca feshetti yazmada kullanılan özel terimler nelerdir? Bu konuda yardım edebilecek herhangi bir üye veya kaynak varsa çok sevinirim. Feshetti yazma konusunda çok bilgim yok. Bu nedenle her türlü yardıma ve öneriye açığım. Umarım ilgili bilgileri paylaşarak veya benim sorularıma cevap vererek yardımcı olursunuz. Teşekkürler.

DenizHüznü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Feshetti Yazımı: TDK Sözlüğüne Göre

Feshetti, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde "ayaklarının ters çaprazlı bir şekilde havaya kaldırılarak yürüyen, kabarcıklı, başı kısa bir dans" olarak tanımlanıyor. Bu dans, özellikle Orta Anadolu bölgesinde daha çok geleneksel Türk halk müziği eşliğinde yapılıyor. Dansın adının çoğul formu "feshetti" olarak yazılması gerekiyor.

Feshetti, dört adımda yapılıyor. İlk adımda, ayaklarınızı birbirinden uzaklaştırıp karşılıklı havaya kaldırıyorsunuz. İkinci adımda, aynı anda ön taraflarınızın topuklarını havaya kaldırarak ayaklarınızın altını çaprazlı bir şekilde birbirine bağlıyorsunuz. Üçüncü adımda, ön taraflarınızın topuklarını tekrar havaya kaldırarak adımlarınızı tamamlayıp yürüyorsunuz. Son adımda, her iki ayakla da aynı anda havaya kaldırarak dansı bitiriyorsunuz.

Feshetti dansının çok basit olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hareketlerin güzelce ve düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Dansın renkli olması için kıyafetlerin de renkli olarak seçilmesi öneriliyor.

Feshetti, Türk kültürünün geleneksel danslarından biri. Dans ederken çok eğlenceli anlar yaşanabiliyor. Bu yüzden, bu dansın Türk kültüründe önemli bir yeri var.