Fotoğraf nasıl yazılır TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Fotoğrafın ne şekilde yazılması gerektiğini TDK'ya göre öğrenmek istiyorum. Son zamanlarda fotoğraf konusunda çok şey öğrenmeye çalışıyorum ve bu konuda biraz yardım almak istiyorum. Fotoğrafın gireceği kelime kullanımı, yazım kuralları ve diğer önemli detaylar hakkında TDK kurallarını bilmek istiyorum. Bunun hakkında bana yardımcı olur musunuz? Ayrıca, örnekler verirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler.

MeltemDalgası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Fotoğrafın Yazılışı TDK Standartlarına Göre

Fotoğraf kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resim gösterme amacıyla kullanılan bir sözcük olarak tanımlanmaktadır. Sözcük, Türkçenin dört harfli bir kelime olarak yazılışına sahiptir, ve yazımı fot-o-ğraf olarak olmalıdır.

Fotoğraf Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf kelimesini yazarken, herhangi bir harf ünsüzünün yazılışında değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Örnek olarak, “fotoğraf” sözcüğünün yazımında “t” harfinin iki nokta üstüne çizilmesi hatalıdır.

Fotoğraf kelimesi, Türkçede çoğul olarak da kullanılabilmektedir. Çoğul halinde ise, sözcük fotoğraflar olarak yazılmalıdır.

Fotoğraf Yazımında Kullanılabilecek Başka Kelimeler

Fotoğraf kelimesinin yazımında kullanılabilecek başka kelimeler arasında resim, portre, çerçeve, tablolar ve fotografik bulunmaktadır.

Fotoğraf yazımında dikkat edilmesi gerekenler arasında harf ünsüzünün değiştirilmemesi, çoğul halinin düzgün şekilde yazılması ve diğer benzeri kelimelerin kullanılması önemlidir. Bununla birlikte, Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen standartlara göre yazılmalıdır.