Freudyen bakış açısı ne demek

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba,

Freudyen bakış açısı ne demek sorusunu sormak istiyorum. Biraz araştırdım ama Freudyen bakış açısı konusunda net bir fikir edinemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Freudyen bakış açısı, Sigmund Freud tarafından geliştirilen bir psikolojik yaklaşım. Freud, insanın bilinçaltının anlaşılmasının, insan davranışının etkili bir şekilde anlaşılmasının ve insan psikolojisinin doğru şekilde yönetilmesinin önemli olduğunu vurgulamıştır. Freud'un düşünceleri, insanın kendi dışındaki nesnelerin etkisi altında kalmaksızın, kendi davranışlarının özgür iradesiyle kontrol edilebileceğini öne sürmektedir.

Freudyen bakış açısı, insanların çoğu zaman bilinçli olarak farkında olmadıkları, bilinçaltı dürtüler tarafından yönlendirilen davranışlarının olduğunu öne sürmektedir. Freud, insan ruhunda farklı katmanlar olduğunu kabul etmiştir. Bu katmanlar arasında, bilinçaltı, özgür irade ve seçimler, süper-ego ve id bulunur. Freud, insanların duygularının ve davranışlarının bu katmanlar arasındaki dengeyi bozan dış etkenler olduğunu belirlemiştir. Freudyen bakış açısı, insanların davranışlarının ve duygularının dış etkenler tarafından değil, kendi içsel dürtüleri tarafından nasıl yönlendirildiğini açıklamaya çalışmaktadır.

Bana Freudyen bakış açısı hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Size çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,762
1,314
112
Freudyen Bakış Açısı Ne Demek?

Freudyen bakış açısı, Sigmund Freud tarafından geliştirilmiş, insan davranışlarının, kişilik ve zihinsel bozuklukların nedenlerini anlamaya çalışan bir psikolojik yaklaşım. Freudyen bakış açısı, insanların davranışlarını, kişiliklerinin ve psikolojik bozukluklarının çoğunu, insanların çocukluk deneyimleri ve çocukluk deneyimlerinden kalma sübjektif çıkarımları ile açıklamaya çalışır. Freudyen bakış açısı, insan davranışlarının, insanların geçmiş deneyimlerinden ve çocukluk deneyimlerinden kaynaklandığını varsayar.

Freudyen Bakış Açısının Temel Kavramları

Freudyen bakış açısının temel kavramları, kendi üç alanı olan id, ego ve superego üzerine odaklanır. İd, insanların zihinlerinin kendi arzuları ve istekleriyle ilgili olan bölümüdür. Ego, insanların arzularını ve isteklerini gerçekçi ve uygun bir şekilde gerçekleştirmek için kullandıkları bölümüdür. Superego, insanların çevrelerinden gelen etik ve toplumsal kurallara ve standartlara uyma amacıyla kullandıkları bölümdür. Freudyen bakış açısı, insan davranışlarının, bu üç kavramın etkileşimi yoluyla anlaşılabileceğini varsayar.

Freudyen Bakış Açısının Kullanımı

Freudyen bakış açısı, psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, kişinin geçmiş deneyimlerini ve bu deneyimlerin insanın davranışlarına neden olabilecek biçimde anlamlandırılmasını kullanır. Freudyen yaklaşım, kişinin geçmiş deneyimleriyle ilgili sübjektif çıkarımlarının, kişinin davranışlarının nedenlerini anlamak için kullanılmasını önerir. Freudyen yaklaşım, insanların davranışlarının, geçmiş deneyimlerinden kaynaklanan sübjektif çıkarımlarının, kişinin davranışlarını düzeltmeyi amaçlayan tedavi sürecinde kullanılmasını önerir.

• Angry
Reactions: Aydan

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)