Futbol sahasının ölçüleri nelerdir

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,

Futbol sahalarının ölçüleri hakkında bilgi almak istiyorum. Futbol sahalarının ölçüleri hakkında kısaca ne biliyorsunuz? Genel olarak, sahaların uzunluğu ve genişliği ne olmalı? Hangi standartlarda ölçülmeli? Ayrıca, futbol sahasının çizgileri ve alanları hakkında ne bilmek isterdim?

Şimdiye kadar öğrendiğim kadarıyla, resmi olarak futbol sahasının uzunluğu ve genişliği arasındaki oran 9:16'dır. Standart sahaların uzunluğu, 90 ila 120 metre arasında değişirken, genişliği 45 metre ile 90 metre arasındadır. Ayrıca, sahanın çizgileri ve alanları hakkında da bilgi edinmek istiyorum.

Bu argümanların üzerinde konuşmak istiyorum ve bu konuda size yardım etmek istiyorum. İleri seviye bilgiler hakkında ne biliyorsunuz? Lütfen, futbol sahasının ölçüleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç ipucu veya öneri verin. Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,904
1,315
112
Futbol Sahasının Ölçüleri Nelerdir?

Futbol, dünyanın en popüler sporlarından biri olarak her yerde oynanmaktadır. Bu nedenle, her futbol sahasının standart ölçüleri vardır. Standart ölçüler sayesinde her takım ve oyuncu, her maçta aynı şartlara göre oynayabilir. Bu makalede, futbol sahalarının standart ölçüleri detaylı olarak ele alınacaktır.

Futbol Sahasının Standart Ölçüleri

Futbol sahalarının standart ölçüleri, UEFA ve FIFA tarafından belirlenmiştir. Her türlü futbol maçı için, standart ölçüler aralığının tamamı büyük olmalıdır. Standart ölçüler aralığı, çim sahalar için 100 ila 110 metre arasında, döşeme sahalar için 90 ila 120 metre arasında olmalıdır.

Her sahada, uzunluk ve genişlik standart ölçüleri için aynı seviyede olmalıdır. Uzunluk, 90 ila 120 metre arasında olmalıdır. Genişlik, 45 ila 90 metre arasında olmalıdır. Sahaların kıyıları, çizgileri veya çizgileri arasındaki mesafe, 16.50 metre ile 64 metre arasında olmalıdır.

Ayrıca, sahaların merkezinde, çember içinde bir çember olmalıdır. Çemberin çapı, 9.15 metre ile 18.30 metre arasında olmalıdır. Çemberin etrafındaki alan, çizgileri veya çizgileri arasındaki mesafe, 9 metre ile 18 metre arasında olmalıdır.

Şut Çizgisi ve Gol Çizgileri

Futbol sahalarının şut çizgisi, her türlü futbol maçı için standarttır. Şut çizgisi, sahanın kenarlarının ortasından 16.50 metre mesafeye olmalıdır. Şut çizgisi sahanın merkezinden, dışarıya doğru çizilmelidir.

Gol çizgileri de, her türlü futbol maçı için standarttır. Gol çizgileri, sahanın kenarları arasındaki mesafeyi işaretleyen 5.50 metre çapında bir çemberdir. Gol çizgileri, sahanın merkezinden dışarıya doğru çizilmelidir.

Özet

Futbol sahalarının standart ölçüleri, UEFA ve FIFA tarafından belirlenmiştir. Standart ölçüler aralığı, çim sahalar için 100 ila 110 metre arasında, döşeme sahalar için 90 ila 120 metre arasındadır. Uzunluk ve genişlik standart ölçüleri aralığı, 90 ila 120 metre arasında olmalıdır. Ayrıca, sahaların merkezinde, çember içinde bir çember olmalıdır. Şut çizgisi, sahanın kenarlarının ortasından 16.50 metre mesafeye olmalıdır. Gol çizgileri, sahanın kenarları arasındaki mesafeyi işaretleyen 5.50 metre çapında bir çemberdir.