Galvanik Aşınma Nedir

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Arkadaşlar, galvanik aşınma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum ama tam olarak ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlamıyorum. Galvanik aşınma nedir ve hangi koşullarda meydana gelir? Bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan birisi var mı? Lütfen bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca, galvanik aşınmanın nasıl önüne geçilebileceği konusunda da fikirlerinizi paylaşmak isterseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim!

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,993
1,031
15
Galvanik aşınma, metal yüzeylerin elektrokimyasal etkileşim sonucu meydana gelen bir aşınma türüdür. İki farklı metal veya alaşım temas ettiğinde, elektrolitik bir ortamda (genellikle nemli ortamlarda) galvanik bir hücre oluşabilir. Bu durumda, bir metal diğerine göre daha aktif hale gelir ve diğer metal ise daha pasif hale gelir. Aktif metal, elektrolitik ortamda erirken pasif metal aşınır. Bu süreç, metalin yüzeyinde bozulmaya ve aşınmaya neden olabilir. Galvanik aşınma, özellikle endüstriyel ve denizcilik alanlarında önemli bir sorun olabilir ve uygun önlemler alınmadığında malzeme kaybına ve ciddi hasarlara yol açabilir. Bu nedenle, farklı metallerin temasını sınırlamak veya koruyucu kaplamalar kullanmak gibi tedbirler alınabilir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü