gebelikte kilo alımı

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba, ben hamilelik sürecinde kilo alımı ile ilgili gerçekten endişeleniyorum. Geçen süreçte ne kadar kilo almam gerektiğini bilmiyorum ve bu konuda nasıl ilerlemem gerektiğini de bilmiyorum. Doktorlarımın tavsiyelerini dinlemekteyim ama arkadaşlarımın benim için en iyisini istediği için bu forumu arayış içerisinde olduğum bir konu hakkında danışmak için kullanıyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Gebelikte Kilo Alımı

Gebelik sırasında hormonların değişimi ve karın yağındaki artış nedeniyle çoğu kadın yağlanmaya ve kilo almaya başlar. Normal olarak, 40 haftalık bir gebelik süresince, kadınlar ortalama 10-12 kg arasında kilo alır. Bu kilo alımının çoğu karın yağı olarak depolanır.

Gebelik sırasında kilo alımı, bebeğin sağlığı için gereklidir. Bu konuda çok fazla kilo almak veya az kilo almak her ikisi de bebek için riskli olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun kilo alımı hakkındaki tavsiyelerine dikkat etmek önemlidir.

Kilo Alımının Önemi

Gebelik sırasında sağlıklı bir şekilde kilo almak, bebeğin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Gebelik sırasında yeterli miktarda kilo almak, bebekte büyümeyi desteklemek ve düzgün olarak gelişmesini sağlamak için gereklidir. Ayrıca, doğumdan sonra emzirme sırasında anne sütünün yeterli olmasını da sağlar.

Gebelik sırasında yeterli kilo alımının sağlanması, gebelik komplikasyonlarını önlemek için de önemlidir. Gebelik sırasında kilo alımının az olması, anne adayının hipertansiyona ve diyabete yakalanma riskini artırabilir.

Kilo Alımının Sağlıklı Şekilde Nasıl Olması Gerektiği

Gebelik sırasında kilo alımının sağlıklı şekilde olması gerekir. Gebelik sırasında çok fazla kilo almak, doğum sonrası kilo vermeyi zorlaştırabilir ve özellikle gebe kalma sürecinin sonrasında sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip olmak gerekir.

Gebelik sırasında kilo alımını sağlamak için, doktorunuzu danışarak özel olarak hazırlanmış bir diyet planı takip etmek en iyisidir. Bu diyet planının günlük olarak ne kadar besin almanız gerektiği ve hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği hakkında size tavsiyeler içermesi gerekir.

Bir diyetisyen veya beslenme uzmanıyla görüşerek gebelik döneminiz için özel olarak hazırlanmış bir diyet planı oluşturmak da iyi bir seçenek olabilir. Diyet planınız, günlük olarak ne kadar kalori, protein, yağ ve karbonhidrat tüketmeniz gerektiği hakkında bilgiler içermelidir.

Sonuç

Gebelik sırasında sağlıklı bir şekilde kilo almak, bebeğin sağlığı için önemlidir. Gebelik sırasında çok fazla kilo almak veya az kilo almak her ikisi de riskli olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun kilo alımı hakkındaki tavsiyelerine dikkat etmek önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için, doktorunuz tarafından önerilen diyet planını takip etmek veya bir diyetisyen veya beslenme uzmanıyla görüşerek gebelik dönemi için özel olarak hazırlanmış bir diyet planı oluşturmak en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)