Geçersiz çıkarım nedir

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba arkadaşlar,

Geçersiz çıkarım nedir? sorusunu sormak istiyorum. Geçersiz çıkarımın ne olduğunu bilmiyorum ve bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacım var. Bilinen tanımıyla, geçersiz çıkarım, geçerli bir sonuca ulaşmak için çıkarım yapan birisinin kullandığı düşünce yolu, ancak mantık kurallarına uymayan ya da yetersiz kanıtlara dayanan bir çıkarımdır. Örneğin, "Bu araba çok pahalı olduğu için, bütün arabalar pahalıdır" şeklinde geçersiz bir çıkarım yapmış olursunuz.

Geçersiz çıkarımların nasıl fark edileceği ve önlenmesi hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda benimle paylaşabileceklerinizi çok merak ediyorum. Belki bazı örnekler verebilir veya geçersiz çıkarımları önlemek için tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Şimdiden teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Geçersiz Çıkarım Nedir?

Geçersiz çıkarım, bir konudan bir sonuca doğru bir sonuç çıkarmak için verilen kanıtın yetersizliğidir. Bir geçersiz çıkarım, gerçek dünyada geçerli bir mantığa göre geçerli gözükse de, doğru bir sonuca ulaşılamayacağını gösterir. Geçersiz çıkarımların nedenleri, özellikle doğru bir sonuca ulaşma arzusunun doğru olmayan bir yol izlenmesi ile ilişkilidir. Geçersiz çıkarımlar, genellikle mantıksal çıkarımların yanlış yapılmasından kaynaklanır.

Geçersiz Çıkarımların En Yaygın Örnekleri Nelerdir?

Geçersiz çıkarımların en yaygın örnekleri şu şekildedir:

1. Genelleme: Bir örnekte gözlemlenen sonuçların, tüm duruma uygulanması.

2. Hata Çıkarımı: Görünen bir sonuçtan, daha derin bir anlam çıkarmak.

3. Yüzeysel Çıkarım: Bir örnekte gözlemlenen sonuçların, tüm duruma uygulanması.

4. Yaygın Yanılgı: Bir sözlerin, tüm durumlarda doğru olduğuna inanmak.

5. Özel Durum: Genel kurala uygulanması durumunda, izlenen kuralın doğru olması.

6. Yaygın Yanılgı: Bir örnekte gözlemlenen sonuçtan, tüm durumlara uygulanması.

7. Geçerliliğin İhlali: Bir kuralın, özel durumlarda geçerli olmaması.

Geçersiz Çıkarımlar Nasıl Önlenir?

Geçersiz çıkarımların önlenmesi, mantıksal çıkarımların iyi yapılmasına bağlıdır. Mantıksal çıkarımların iyi yapılması, öncelikle bir konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmakla başlar. Sonra, verilen kanıtların doğru bir şekilde yorumlanması ve mantıksal çıkarımların doğru yapılması gerekir. Son olarak, tüm bu çıkarımların doğru bir şekilde doğrulanması gerekiyor. Geçersiz çıkarımların önlenmesi, sonuca ulaşılırken mantıksal düşünce sürecini izlemeyi gerektirir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)