Geçmeyen balgam için hangi doktora gidilir

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba, son zamanlarda üst solunum yollarında sürekli bir balgamının olduğunu fark ettim. Gittiğim doktor bu balgamın nereden kaynaklandığını anlayamadı ve ne yapmam gerektiğini söyleyemedi. Bunun için hangi doktora gidilir? Ardından ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Üst solunum yoluyla ilgili gözlemlediğim belirtiler, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı ve balgam oluşumu. Başlangıçta balgamın ağırlaşmasının öksürükle birlikte olduğunu fark ettim ve bu balgamın geçmemesine sebep oldu. Bu balgam hakkında bana yardımcı olabilecek doktoru öğrenmek istiyorum.

Bir arkadaşımın önerisiyle bu balgamın geçmemesine yardımcı olacak ilaçları aldım, ancak ilaçların etkili olmadığını fark ettim. Aynı zamanda bu balgamın öksürüğün arttığını, nefes alışımın zorlaştığını ve boğaz ağrısının olduğunu fark ettim.

Dolayısıyla, geçmeyen bu balgam için hangi doktora gidilir? Konusunda bilgim yok. Sağlık durumumdan dolayı bir an önce yardım almam gerekiyor. Lütfen, bu konuda bana yardım edin.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,779
1,256
112
Geçmeyen Balgam: Ne anlama geliyor?

Geçmeyen balgam (aşırı akciğer sıvısı) bir solunum sistemi hastalığıdır. Balgam, hava yolu tıkanıklığına neden olan ve nefes alma ve çıkarma sırasında nefesinizin kalınlaşmasına neden olan sıvıdır. Geçmeyen balgam, akciğerlerinizdeki sıvının artmasına ve akciğerlerinizdeki hava geçişini bloke etmesine neden olur. Geçmeyen balgam, nefes alma sırasında çektiğiniz havaya karışarak sesinizi kalınlaştırmak veya nefes alma zorluğu yaşamak gibi semptomlara neden olur.

Geçmeyen Balgam İçin Hangi Doktora Gidilir?

Geçmeyen balgam için, solunum hastalıkları uzmanına (pulmoner hekim) gidilmesi gerekir. Solunum hastalıkları uzmanı, fiziksel muayene, görüntüleme testleri veya bir akciğer süspansiyonu gibi birçok testin sonuçlarına dayalı olarak geçmeyen balgam için uygun tedaviyi önerebilir.

Geçmeyen Balgam Tedavisi

Geçmeyen balgam tedavisi, hastalığa bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, geçmeyen balgamın sebebi olan temel hastalık tedavi edilerek geçmeyen balgam ortadan kalkabilir. Solunum hastalıkları uzmanı, hastalığın tedavisinde antibiyotikler, antifungal ilaçlar, antijöle ilaçlar, akciğer fizyoterapisi gibi çeşitli tedavi yöntemlerini kullanabilir. Tedavi, hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna ve hastanın yaşına bağlı olarak değişebilir.

Sonuç

Geçmeyen balgam, hava yolu tıkanıklığına neden olan ve nefes alma ve çıkarma sırasında nefesinizin kalınlaşmasına neden olan sıvıdır. Geçmeyen balgam tedavisi, hastalığa bağlı olarak değişebilir. Geçmeyen balgam için, solunum hastalıkları uzmanına (pulmoner hekim) gitmek gerekir. Solunum hastalıkları uzmanı, hastalığa uygun tedaviyi önerebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)