Geçmeyen baş ağrısı için hangi doktora gidilir

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,
Geçmeyen baş ağrısı üzerine bir yardım istemek için bu forumu kullanıyorum. Son birkaç aydır haftada en az birkaç kez baş ağrısı yaşıyorum. Ağrı hafiften orta dereceye kadar değişiyor ve çoğu zaman kafamın arkasına veya önüne odaklanıyor. Aynı zamanda baş dönmesi ve huzursuzluk da yaşıyorum. Bunun için hangi doktora gidilmeli? Önerilerinizi lütfen paylaşınız.

Baş ağrısının nedenleri çok çeşitli olabilir, bu nedenle bu sorunu çözmek için doğru hekim ile görüşme yapmak çok önemlidir. Bir nöroloğa, bir kulak burun boğaz uzmanına, bir genel cerrahi uzmanına veya diğer sağlık kuruluşlarına gidebilirsiniz. Doktorunuz size gerekli testleri yapmayı ve size doğru önerileri sunmayı önerir. Ayrıca, baş ağrısının nedenini öğrenmek için çeşitli tıbbi testler yapmanız da gerekebilir. Örneğin, nörolojik inceleme, MRG veya EMG gibi.

Bana yardım edebilecek herkese şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Geçmeyen baş ağrısı için hangi doktora gidilir?

Baş ağrısından yakınan insanların çoğu, nedeninin ne olduğunu bilmiyor ve hangi doktora gideceklerini de bilemiyor. Oysa ki geçmeyen baş ağrısı için hangi doktora gidilmesi gerektiği konusunda çok önemli bilgiler edinmek mümkün.

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı, en yaygın kronik rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve genellikle yüksek tansiyon, sinir sistemi dengesizlikleri, alerjik reaksiyonlar, eklem ağrısı, kafa travması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Baş Ağrısının Belirtileri

Baş ağrısının belirtileri, her kişide farklı olabilir. Bazılarında hafif sancılar hissedilebilirken, bazılarında keskin, şiddetli ağrılar oluşabilir. Diğer belirtiler arasında bulantı, baş dönmesi, kusma, göz kızarıklığı ve karın ağrısı da vardır.

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısının nedeni ne olursa olsun, her zaman bir doktora başvurmak en iyisidir. Genel doktor veya diş doktoru, baş ağrısı için görüşülebilecek ilk doktorlar arasındadır. Eğer bu doktorlar tarafından belirtilen tedavi çözümleri baş ağrısını azaltmaz ise, ağrının nedeninin tespiti için bir nöroloji uzmanına gidilmelidir.

Nöroloji uzmanı, baş ağrısının nedenini ve tedavisini belirlemek için bir dizi test yapar. Bu testler arasında beyin ve omurilik çekimleri, MR, diyabetin çıkarılması gibi testler bulunur. Ağrının nedeni belirlendikten sonra, doktor uygun tedavi seçeneğini önerir.

Baş Ağrısının Önlenmesi

Baş ağrısının önlenmesi için uyku ve beslenme düzeni çok önemlidir. Günlük beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, sağlıklı bir diyet takibi ve sabah kahvaltısının yapılması baş ağrısına neden olabilecek sorunları azaltacaktır.

Ayrıca, bol miktarda su içmek, sigara ve alkol kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak, stresi azaltmak ve kafein almak çoğu baş ağrısını önleyebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)