Geçmeyen vajinal akıntı neden olur

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba, vajinal akıntıyla ilgili sıkıntım var ve nedenini anlamak istiyorum. Vajinal akıntım kötü kokuyor ve geçmiyor. Birkaç haftadır vajinal akıntımın normal olmadığını hissediyorum. Acaba vajinal akıntımda neler olabilir? Vajinal akıntı nedeniyle ne yapmam gerekiyor? Lütfen beni bu konuda yönlendirin. İnternetten okuduğum kadarıyla vajinal akıntının nedeni enfeksiyon olabileceğini anladım. Bu nedenle bir doktora gitmek istiyorum. Ancak, geçmeyen vajinal akıntının diğer nedenleri nelerdir? Hangi durumlarda geçmeyen vajinal akıntının olması gerektiğini öğrenebilir miyim? Geçmeyen vajinal akıntı nedeniyle doğum kontrol hapları almam gerekecek mi? Lütfen konu hakkında kendi deneyimlerinizi veya önerilerinizi paylaşın. Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,856
1,315
112
Geçmeyen Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı normal bir durumdur ve vücutta yağ, su ve hücrelerden oluşur. Vajina temiz tutulması için akıntının önemi büyüktür. Ancak, vajinal akıntının fazla veya normal dışı olması, vajinal bakteri dengesinin bozulmuş olmasının göstergesi olabilir. Vajinal akıntının fazla olması, vajinada cinsel ilişki sırasında daha sık hissetme, kaşıntı, yanma, kokma, akıntının renk, kıvam veya konsantrasyonunda değişiklikler gibi cinsel sağlık sorunları ile ilgili olarak bir takım semptomları da beraberinde getirebilir.

Geçmeyen Vajinal Akıntının Nedenleri

Vajinal akıntının geçmeyen olmasının nedenleri arasında en çok karşılaşılan durumlar şunlardır:

Bakteriyel Vaginosis (BV): Vajinal bakteri dengesinin bozulmasına neden olan bu durum, vajinanın pH dengesinin bozulması sonucunda gelişir. BV, akıntının kötü kokması, beyaz veya gri renkte olması, gözle görülürde şişkinlik veya yanma yaşanması gibi semptomları da beraberinde getirebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH): Vajinal akıntının geçmeyen olmasının nedeni arasında en çok karşılaşılan durumların başında gelen CYBH, vajinadan beyaz, pembe veya sarı renkte olabilen akıntının çıkmasına neden olabilir. Bu akıntının yanı sıra, kaşıntı, yanma ve kızarıklık da görülebilir.

Ürtiker: Vajinal akıntının geçmeyen olmasına sebep olan ürtiker, alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda vajinal akıntının üzerine koyu renkli, köpük şeklinde veya su gibi olabilen akıntı çıkabilir.

Vulvovajinitler: Vulvovajinitler, vajinadaki bakterilerin vajenin dış kısmına yayılması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda vajinal akıntının geçmeyen olması, kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişkinlik veya akıntının kötü kokması gibi semptomlar da görülebilir.

Vajinitler: Vajinaya zarar veren ve vajinal akıntının geçmeyen olmasına neden olan vajinitler, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları olarak ikiye ayrılır. Bakteriyel vajinitler, vajenin pH dengesinin bozulmasına ve vajinal mikroflorunun bozulmasına neden olurken, mantar enfeksiyonunda ise vajinal akıntının beyaz, köpük şeklinde ve kötü kokulu olması gözlemlenebilir.

Geçmeyen Vajinal Akıntının Tedavisi

Geçmeyen vajinal akıntının nedenlerine bağlı olarak tedavi yöntemleri değişebilir. Her durumda, bu durumun nedeninin doğru bir şekilde tespit edilmesi önemlidir. Tedavi için, cinsel sağlık uzmanı tarafından önerilen ilaçların kullanılması, bazı bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde doktor tarafından verilen antibiyotiklerin kullanılması ya da cinsel akıntının tedavisinde doktorlar tarafından verilen antifungal ilaçların kullanılması gibi bir çok seçenek bulunmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)