Gındıllanmak ne demek TDK

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,

Bir süredir gındıllanmak kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'nın anlamını araştırdım ve bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek için buraya geldim.

Gındıllanmak kelimesi hakkında yardım istiyorum. Lütfen gındıllanmak kelimesinin ne anlama geldiğini ve bu kelimeyi nasıl kullanacağımızı açıklayabilir misiniz? Ayrıca, bu kelimenin kullanımına dair örnekleri de paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu konuda yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Gındıllanmak Ne Demek TDK?

Günlük konuşmalarda sıkça kullanılan gındıllanmak kelimesinin TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanmış anlamı nedir? Gındıllanmak kelimesi Türkçe sözlüklerde “özellikle kadınların vücutlarının kısmi olarak örtülmesi” anlamında kullanılmaktadır.

Gındıllanmak kelimesi, günlük konuşmalarda kadınların örtünme konusunda kullanılabildiği gibi, aynı zamanda dini konulardaki kullanımlarında da öne çıkmaktadır. Genellikle İslami kurallara göre kadınların dış ortamlarda vücutlarının örtülmesi veya gındıllanmasının önemi vurgulanmaktadır. Bir başka deyişle, kadınların kamusal alanlarda kıyafetleriyle örtünmesi gerekmektedir.

Gındıllanmak Ne Demek Etimolojik Olarak?

Gındıllanmak kelimesinin etimolojik kökeni Arapça’ya dayanmaktadır. Kelime, Arapça’da “gundah” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelimeyi çoğul olarak kullanmak için “gunduh” şeklinde de kullanılmaktadır. Bu kelimeler, “örtmek, kapamak, örtünmek, gizlemek” anlamına gelmektedir.

Gındıllanmak Ne Demek Sosyal Olarak?

Gındıllanmak kelimesinin sosyal bağlamda kullanımı, kadınların kamusal ortamlarda örtünmesi anlamına gelmektedir. Gındıllanmak kelimesinin kullanımı, kadınların erkeklerden farklı davranmalarının ve kamusal alanda örtünmelerinin beklendiğini vurgulamaktadır. Genellikle İslami kurallara göre kadınların dış ortamlarda vücutlarının gındıllanmasının önemi vurgulanmaktadır.

Gındıllanmak Ne Demek İslami Olarak?

Gındıllanmak kelimesinin İslami bağlamda kullanımı, kadınların örtünmesi veya gındıllanmasının önemini vurgulamaktadır. Kuran'da kadınların örtünmesi için çok sayıda ayet vardır. Kuran'da kadınların örtünmesi için kullanılan kelimelerden biri de gındıllanmaktır.

Kuran'da kadınların dış ortamlarda vücutlarının örtülmesinin önemi vurgulanmakta ve örtünmenin sadece vücudu kapamakla sınırlı olmadığı, aynı zamanda kadının davranışlarının da ölçülü olması gerektiği belirtilmektedir.

Sonuç

Gındıllanmak kelimesinin TDK tarafından tanımlanmış anlamı “özellikle kadınların vücutlarının kısmi olarak örtülmesi” olarak belirtilmektedir. Gındıllanmak kelimesinin etimolojik kökeni Arapça’ya dayanmaktadır. Sosyal ve İslami bağlamda kullanımı ise, kadınların kamusal ortamlarda örtünmesinin önemini vurgulamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)