Gitgide nasıl Yazilır TDK

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Gitgide TDK (Türk Dil Kurumu) standartlarına göre nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Özellikle kelimelerin hangi hallerde yazılacağıyla ilgili konuda yardım istiyorum. Türk Dil Kurumu'nun standartları hakkında ne kadar bilgim varsa yazmış olsam da, tam olarak doğru yazım ve kullanım için nasıl bir yöntem izlemem gerektiğini bilmiyorum. Özellikle literatür, şiir, deneme ve hikâye yazarken TDK'nın standartlarına göre nasıl yazılacağıyla ilgili yardıma ihtiyacım var. Yardımlarınızı önemle bekliyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,969
1,315
112
Gitgide Yazımının Tanımı

Gitgide yazım, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) dilin yazımıyla ilgili gösterdiği standartlara göre kurallara uygun olarak yazılan yazı biçimidir. Gitgide yazım, Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlük'te (TDK Türkçe Sözlük) kullanılan kurallara göre yazılır.

Gitgide Yazımın Temel Kuralları

Gitgide yazım yazımında, TDK Türkçe Sözlük'te belirtilen kurallara göre yazılmalıdır. Bu kurallar şunlardır:

1. Büyük harfler yalnızca isimlerin baş harflerinde ve özel isimlerde kullanılır.

2. Çoğul kelimeler, kök sözcüklerin sonuna -ler, -lar, -ler ve -lar ekleri eklenerek oluşturulur. Eğer kelimeyi çoğul yapmak için bir ek eklenmemişse, bu kelime asla çoğul değildir.

3. İsimlerin sonuna -i, -ı, -u, -ü ekleri eklenerek oluşturulur.

4. İsimlerin önüne görev alanlarının veya özel isimlerin önüne gelecek olan ekler eklenerek oluşturulur.

5. Özel isimlerin sonuna -'e, -'ye, -'a, -'ın, -'in ve -'den ekleri eklenerek oluşturulur.

6. Sıfatların sonuna -li, -lı, -lu, -lü ekleri eklenerek oluşturulur.

7. Zaman zarfının sonuna -ce, -ca ve -cı ekleri eklenerek oluşturulur.

8. Zaman zarfının önüne gelecek olan zaman ekleri eklenerek oluşturulur.

9. Fiilin sonuna -miş, -mış, -muş, -müş, -yor, -ıyor, -iyor, -uyor, -üyor, -a/-e/-ı/-i/-u/-ü/-da ekleri eklenerek oluşturulur.

10. Fiilin önüne olumlu veya olumsuz gelecek olan ekler eklenerek oluşturulur.

Gitgide Yazımın Örnekleri

Aşağıdaki cümleler Gitgide yazım için örneklerdir:

1. Güzel bir deniz kenarında yürümek çok güzeldi.

2. Yürüyüşümüzün sonunda, çok fazla yorgunluk hissetmiştik.

3. Yürüyüşümüz sırasında, kuşların çıkardıkları sesleri duyabiliyorduk.

4. İstanbul'da yaşayanlar, her gün çok fazla trafik yaşamaktadırlar.

5. İstanbul'da evlenmiş olan çiftler, evlerinde kutlama yapmaktadırlar.

6. Birçok insanların evlerinde, internet bağlantısı vardır.

7. Birçok insanlar, uzaktan çalışarak para kazanmaktadırlar.

8. İnsanların çoğu, çevrimiçi olarak alışveriş yapmaktadırlar.

Gitgide Yazımın Sonuçları

Gitgide yazım, TDK Türkçe Sözlük'te belirtilen kurallara göre yazılmak zorundadır. Bu kurallar, Türkçenin doğru yazılmasını sağlayarak insanların daha anlaşılır konuşmalarını destekler. Gitgide yazım, Türkçe'nin okunması ve yazılmasını kolaylaştırarak dilin kalitesini arttırmak için kullanılır.