Gitmeye görsün nasıl yazılır TDK

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Gitmeye görsün nasıl yazılır Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan yazım kurallarını öğrenmeye çalışıyorum. Hangi kaynaklara başvurmalıyım veya ne yapmalıyım? Çok kafa karıştırıcı geliyor. TDK tarafından yazım kurallarını öğrenmeye yardımcı olabilcek bana doğru bilgiyi verecek kullanıcılar var mı? Herhangi bir özel kaynağa ya da TDK'nın resmi sitesine göz atmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Konu hakkında yardım edebilecek kullanıcılar için çok minnettar olurum.

Teşekkür ederim.

MasalOrmanı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Nedir TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkiye’de dil biliminin kurumsal altyapısını sağlamak amacıyla 1926 yılında kurulmuştur. TDK, Türkçenin gelişimini ve kullanımını desteklemek, Türkçe söz varlığını arşivlemek, sözcüklerin ve deyimlerin anlamlarını araştırmak ve çözümlemek, Türkçe sözcüklerin eş anlamlılarını araştırmak gibi çalışmalarını yürütmektedir.

TDK’nın Görevleri

Türk Dil Kurumu’nun temel görevleri Türkçe sözcüklerinin ve deyimlerin anlamlarını belirlemek, söz varlığını arşivlemek ve Türkçe sözcüklerin eş anlamlılarını bulmaktır. Ayrıca, TDK, araştırmalar yapmak ve dilbilimsel çalışmalar yürütmek ile dilin gelişimini desteklemek amacıyla da çalışmalar yapmaktadır.

TDK’nın Uygulamaları

Türk Dil Kurumu, Türkçeyi geliştirmek için çeşitli uygulamalar yürütmektedir. Bunlardan bazıları Türkçe sözcükleri ve deyimleri arşivlemek, çeşitli dilbilimsel çalışmalar yapmak, Türkçe sözcüklerin eş anlamlılarını bulmak ve Türkçenin kullanımını desteklemek için çeşitli çalışmalar yapmaktır. TDK ayrıca Türkçe sözcüklerin yazılışı ve kullanımı konusunda da kurallar belirlemektedir.

TDK’nın Kullanımı

Türk Dil Kurumu’nun kurallarını takip ederek Türkçeyi yazmak, konuşmak ve kullanmak çok önemlidir. Bunun için, TDK’nın kurallarını ve önerilerini dikkatlice okumak ve uygulamak gerekir. Ayrıca, TDK tarafından yayınlanan sözlük ve diğer dilbilimsel çalışmaları kullanarak Türkçe sözcüklerin yazılışı ve anlamları hakkında daha fazla bilgi edinilebilir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü