Göbek bağı nasıl yazılır TDK

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba herkese,

Göbek bağını nasıl yazılır TDK için yardıma ihtiyacım var. Bu kelimeyi nasıl yazmalıyım? Elbette, her kelimenin TDK tarafından belirlenmiş yazım şekline uymalıyım. Ancak, bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum.

Yazım kurallarının okuyarak öğrenilmesi oldukça zaman alıcı ve çaba harcamanız gereken bir iş. Bu nedenle, bana yardım etmek isteyen herkese çok minnettar olurum. Özellikle, bu konuya hakim olanların yardımı bana çok büyük fayda sağlayacaktır.

Göbek bağının TDK tarafından belirlenen yazım şekline nasıl uyulacağını öğrenmek için teşekkür ederim. Yardımlarınız için çok minnettar olacağım.

Teşekkürler.

PusulaKahve

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
33
1
0
Göbek bağının Tanımı

Göbek bağı, düğümlerin düğümler arasındaki bağlarının birleştirilmesi için kullanılan bir tekniktir. Genellikle halat, iplik veya kumaştan yapılmış olan göbek bağı, güçlü ve dayanıklı bağlar oluşturmak için kullanılır.

Göbek bağının Neden Kullanılır?

Göbek bağı, düğümler arasında güçlü bir bağ oluşturmak için kullanılır. Örneğin, çocukların ceketinin koluna bağlanan göbek bağı sıkıştırılarak kolu kapatabilmek için kullanılır. Ayrıca, halatların gemilerde veya yelkenlerde kullanıldığı durumlarda, göbek bağı kullanılarak tüm halatlar birbirine bağlanır.

Göbek bağı Nasıl Yapılır?

Göbek bağının yapılması çok basittir. İlk olarak, halatın ucunda bir düğüm oluşturulmalıdır. Daha sonra, halatın ucunda bulunan bu düğüm, ikinci bir halatın ucunda yapılacak düğümün üzerine getirilir ve üzerine biçimlendirilen düğümün ucunda üçüncü bir halatın ucuna bağlanır. Son olarak, üçüncü halatın ucunda oluşturulan düğümün üzerine ilk halatın ucunda oluşturulan düğüm yerleştirilir. Göbek bağı bu şekilde tamamlanır.

Göbek bağının Faydaları

Göbek bağı, güçlü ve dayanıklı bağlar oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Aynı zamanda, göbek bağı, hava koşullarından etkilenmeden kullanılabilir. Göbek bağının diğer avantajları arasında, kolay uygulanabilirliği ve ucuz maliyeti yer alır.

Göbek bağı, TDK (Türk Dil Kurumu)'nun resmi sözlüğünde "birbirine bağlanmış iki halatın ucunda dört düğüm oluşturulmasıyla birbirine bağlanmış olan düğümler" olarak tanımlanmaktadır.