Göktürkler Bizans'a neden elçi gönderdi

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba herkes,

Göktürkler Bizans'a neden elçi gönderdi sorusunu merak ediyorum. Göktürklerin Bizans'a elçi göndermelerinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olanlar var mı? Uzmanlardan veya uzak tarih bilimcilerinden bana yardım etmelerini rica ediyorum.

Göktürkler Bizans İmparatorluğu ve diğer etrafındaki toplumlarla ilişkilerini geliştirmek için elçi göndermeyi kullandılar. Elçileri, dini ve ticari konuların yanı sıra diplomatik ilişkileri de geliştirmek için gönderdiler. Bu iki devlet arasındaki ilişkiyi daha yakınlaştırmayı ve ortak çıkarlara ulaşmayı hedefledi. Elçilerin görevleri arasında, iki devlet arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi ve ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi de vardı.

Göktürklerin Bizans'a elçi göndermelerinin nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Göktürkler Bizans'a Elçi Gönderme Nedenleri

Göktürkler, Bizans İmparatorluğu ile ilişkilerini güçlendirmek için elçi göndermeyi seçtiler. Bu elçilerin görevleri, Bizans İmparatorluğu ile aralarındaki ittifakları güçlendirmek, ticareti ve diplomasiyi arttırmak ve ticareti kolaylaştırmak için kurulan birçok anlaşmayı onaylamaktı. Elçiler hem Bizans İmparatoru Justinian tarafından karşılandılar hem de Türk Tarihinde büyük önem arz eden “Türk-Bizans Dostluk Anlaşması”nın imzalanmasında katkıda bulundular.

Göktürkler, Bizans İmparatorluğu ile ticareti arttırmak için çok sayıda elçi gönderdiler. Gönderilen elçiler, Bizans İmparatoru Justinian tarafından karşılandı ve çok sayıda anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalar, ticaretin kolaylaşmasını sağlayan ve iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendiren küçük değişiklikler içeriyordu. Bunlar arasında, Bizans tarafından Göktürklerin ticaret yolu üzerinde kendi ülkelerine gitme ve oradan çıkma hakkı, Bizans’ın Göktürklerin topraklarına ticaret yapanları koruması, Bizans’ın Göktürklerin ülkelerine ticareti arttırmak için elçi göndermesi ve Bizans’ın Göktürklerin topraklarına girenlerin korunması gibi şeyler yer alıyordu.

Göktürkler Bizans İmparatoru Justinian ve diğer Bizans yetkilileri ile çok sayıda görüşme yaptılar. Bu görüşmelerin amacı, Bizans İmparatorluğu ile aralarındaki dostluğu güçlendirmekti. Görüşmeler sırasında, Göktürklerin Bizans topraklarına saldırılarını durdurmaları için Bizans’tan ödünç alınan ücretlerin ödenmesi gibi konular görüşüldü. Ayrıca, Bizans İmparatorluğu ile Göktürkler arasında ticareti arttırmak için de görüşme yapıldı.

Elçilerin Göktürkler ile Bizans arasındaki ticareti arttırmak için çok sayıda anlaşma imzalamasının yanı sıra, elçilerin Göktürk Tarihinde büyük öneme sahip olan “Türk-Bizans Dostluk Anlaşması”nın imzalanmasına da katkıda bulundu. Bu anlaşma, Bizans ile Göktürkler arasındaki dostluğu güçlendirmek ve iki taraf arasındaki ticareti arttırmak için kurulmuştu.

Göktürkler Bizans'a elçi gönderme nedenleri arasında, Bizans İmparatorluğu ile aralarındaki ittifakları güçlendirmek, ticareti ve diplomasiyi arttırmak ve ticareti kolaylaştırmak için kurulan anlaşmaların imzalanması bulunmaktadır. Ayrıca, Türk-Bizans Dostluk Anlaşması’nın imzalanması da elçilerin yaptıkları önemli bir işlem olarak kayıtlara geçti.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü