Gönderme yapmak ne demek TDK

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba,

Gönderme yapmak ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. Bilgisayar ve internet kullanmaya yeni başladım ve bir konuyu anlatmak için gönderme yapmak ne demek sorusuyla karşılaştım. TDK'nın ne anlama geldiğini bilmiyorum. Konu hakkında yardım edebilecek olanlar var mı?

Gönderme yapmak, birincil olarak belirli bir başka kaynaktan özetleyici veya tam olarak kullanılan bir alıntı oluşturmak demektir. Bu tür alıntılar, çoğunlukla başka bir kaynağın yazarlarının kendi sözleri ve düşüncelerini kullanmak için yapılır. TDK ise, Türk Dil Kurumu tarafından standartlaştırılan Türkçe sözcüklerin yazımını kontrol eden bir kurumdur. TDK'nın sözcüklerin yazımını kontrol etmesi, gönderme yaparken özetleyici veya tam olarak kullanılan alıntıların kesinlikle doğru bir şekilde yazılmasını sağlar.

Bilgi ve yardımınız için çok teşekkür ederim. Gönderme yapmak ne demek TDK sorusuna bir cevap alabilecek miyim?

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Gönderme Yapmanın Genel Anlamı ve TDK Açıklaması

Gönderme, bir konuya veya kavrama referans vermek demektir. Bir gönderme ile, gönderilen konu veya kavramın açıklamasının daha ayrıntılı bir şekilde sunulması amaçlanır. Gönderme, bir yazının, belgenin veya fikrin bir özeti veya bir konunun ya da kavramın daha fazla açıklamasının verilmesi anlamında kullanılır.

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) karşılığı olarak, gönderme "bir konuya, bir kavrama veya bir konuyla ilgili açıklama veya açıklamalara referans vermek, bir konuya veya kavrama açıklık getirmek" olarak tanımlanır. TDK ayrıca, gönderme yapmanın "bir konunun veya kavramın daha ayrıntılı açıklamasının verilmesi" olarak da tanımlamaktadır.

Gönderme Yapmanın Farklı Kullanım Çeşitleri

Gönderme, farklı kullanım alanlarında farklı şekillerde kullanılır. Örneğin, bir akademik makale göndermede bulunmak için, akademik makaleler, kitaplar veya diğer kaynakların çalışmaları kullanılabilir. Ayrıca, bir makale göndermede bulunmak için, çevrimiçi kaynaklar da kullanılabilir.

Gönderme, aynı zamanda sözlü iletişimde de kullanılabilir. Sözlü iletişimde, bir gönderme, bir konu veya kavramın açıklamasının, diğer insanlar tarafından anlaşılması için kullanılabilir. Bu durumda, gönderme, bir konu veya kavram hakkında konuşan kişinin konuşmasının daha açık anlaşılmasını sağlamak için kullanılabilir.

Gönderme Yapmanın Önemi

Gönderme yapmak, özellikle akademik çalışmalarda, çalışmaların geçerliliğini ve güvenilirliğini arttırmak için önemlidir. Bu, çalışmaların, diğer akademisyenler tarafından anlaşılması ve kabul edilmesi için çok önemlidir. Akademik çalışmalarda, gönderme yapmak, çalışmanın doğruluğu ve geçerliliğini arttırmak için gereklidir.

Gönderme yapmak, aynı zamanda sözlü iletişimde de önemlidir. Bir konu veya kavram hakkında konuşan kişinin konuşmasının daha açık anlaşılmasını sağlamak için kullanılır. Bu, insanların, bir konu veya kavram hakkında konuşurken, doğru bilgilerin verilmesini ve bu bilgilerin daha açık anlaşılmasını sağlar.

Sonuç

Gönderme yapmak, bir konuya veya kavrama referans vermek demektir. Bir gönderme ile, gönderilen konu veya kavramın açıklamasının daha ayrıntılı bir şekilde sunulması amaçlanır. Gönderme, akademik çalışmalarda, çalışmaların geçerliliğini ve güvenilirliğini arttırmak için önemlidir. Ayrıca, sözlü iletişimde de kullanılabilir. Gönderme yapmak, insanların, bir konu veya kavram hakkında konuşurken, doğru bilgilerin verilmesini ve bu bilgilerin daha açık anlaşılmasını sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)