Gönüllülük ne demek TDK

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba,

Gönüllülük ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. Gönüllülük hakkında genel bilgim var ancak TDK tarafından neyin anlaşıldığını öğrenmek istiyorum. Gönüllülük, herhangi bir karşılık almaksızın başkasının iyiliği için iyi niyetle yapılan bir hizmet olarak tanımlanmaktadır. Gönüllülük, özellikle toplumsal faaliyetler ve yardım çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Gönüllülük hakkında TDK tarafından ne anlaşıldığını öğrenmek için sizlerden yardım istiyorum. Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

• Love
  • Like
Reactions: Cansel and Melike

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Gönüllülük Ne Demek TDK?

Gönüllülük, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımına göre, "İsteyerek, özgür iradesiyle ve kendi amacı için üstlenilen bir sorumluluk, iş veya faaliyettir" olarak tanımlanmaktadır. Gönüllülük, bireyin kendi isteğiyle karşılaştığı ya da kendi amacına ulaşmak için üstlenmek zorunda olduğu bir görev veya sorumluluktur. Gönüllülük, insanların karşılıklı yardımlaşmalarının önemli bir parçasıdır ve herkesin katkıda bulunabilecekleri bir alandır.

Gönüllülük Neden Önemlidir?

Gönüllülük, insanlara kendi kabiliyetlerini kullanarak özgürce katılabildikleri önemli bir aktivitedir. Gönüllülük, bir başkasına yardım etmeyi kapsayan çeşitli faaliyetlere katılmak için insanların çabalarını kapsar. Gönüllülük birçok faydaya sahiptir. Birincisi, gönüllülük, bireylerin mesleki becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. İkincisi, gönüllü olarak çalışanlar, toplum içinde önemli bir yer edinir ve ülkenin sosyal gelişimine katkıda bulunurlar. Üçüncüsü, gönüllülük, karşılıklı yardımlaşma ve kültürler arası iletişimin gelişmesine katkıda bulunur. Son olarak, gönüllülük, kişinin özgüvenini geliştirmesine ve özgürlüğüne katkıda bulunur.

Gönüllülük Nasıl Yapılır?

Gönüllülük, arzu edilen bir konuda çalışmak isteyen bireylerin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilir. Gönüllülük faaliyetleri, kurumsal veya bireysel olarak herhangi bir ücret talep edilmeden yapılır. Gönüllü olarak çalışanlar, bazen belirli bir ödül alabilirler. Gönüllülük, çeşitli kurumlar tarafından desteklenen faaliyetler arasında yer alır. Bazı örnekler, evsiz insanlara yardım, çevresel koruma faaliyetleri, hayvanların korunması, sosyal medya veya internet kaynaklarının kullanımı gibi çeşitli alanlardır. Gönüllü olarak çalışanlar, çalışma alanlarının ihtiyaçlarına göre seçilir ve ayrıca kurumun belirlediği kurallara uygun olarak çalışmalarını planlamalıdır.

Gönüllülük Ne Kadar Sürer?

Gönüllülük faaliyetlerinin süresi, çalışma alanının ihtiyacına ve gönüllü olarak çalışan kişinin zamanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı gönüllü faaliyetleri, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bazı gönüllü faaliyetleri ise birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Gönüllü olarak çalışan kişi, çalışmayı sürdürmek istemiyorsa, çalışmayı her zaman kesebilir. Gönüllülük, bireysel girişimlerin önemli bir parçasıdır ve kişinin kendi çalışma alanını seçmesine izin verir.

Gönüllülük, herkesin kendi kabiliyetlerini kullanarak önemli bir katkıda bulunabilecekleri, özgürce ve özgüvenli bir şekilde çalışabilecekleri, kendi amaçlarına ulaşmak için çabalayabilecekleri bir faaliyet alanıdır. Gönüllü olarak çalışanlar, toplum içinde önemli bir yer edinir ve ülkenin sosyal gelişimine katkıda bulunurlar. Gönüllülük, bireylerin mesleki becerilerini geliştirmesine, karşılıklı yardımlaşma ve kültürler arası iletişimin gelişmesine katkıda bulunmasına yardımcı olur. Gönüllülük, çeşitli kurumlar tarafından desteklenen faaliyetler arasında yer alır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)