Gözü açık nasıl yazılır TDK

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba,

Gözü açık nasıl yazılır TDK sorusuyla herhangi bir sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum. Gözü açık bir sözcük gibi görünüyor ama TDK'da bir girişi olup olmadığını bilmiyorum. Acaba TDK'da ne şekilde yazılmış olması gerektiği hakkında bilgi verebilecek biri var mı? Eğer var ise, lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim.

PeriRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
2
0
Gözü Açık Nasıl Yazılır TDK

Gözü açık (gözü açık olarak yazılır) Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmi olarak sözlükte kabul edilen bir ifadedir. Bu ifade aslında bir bakış açısını ifade etmek için kullanılır. Bu ifade, bir kişinin dikkatli inceleme, dikkatli düşünme ve dikkatli yaklaşım sergilemesini göstermek için kullanılır. Bu ifade, başkalarına kulak veren ve dikkatli düşünen bir kişiye atfedilir.

TDK tarafından resmi olarak kabul edilmesinin birçok sebebi vardır. İlki, bu ifadenin çok geniş bir aralıkta kullanılmasıdır. İkincisi, bu ifade, genellikle haksız duruma düşmemek veya doğru karar vermek için bir kişinin gerekli özeni göstermesini vurgulamak için kullanılır. Ayrıca, bu ifade, dürüstlük, adalet ve başkalarının haklarını gözetmek için kullanılır.

Gözü Açık Nasıl Yazılır TDK konusunda önemli olan nokta, bu ifadenin ne zaman doğru bir şekilde kullanılacağıdır. Genellikle, bu ifade karşınızdakinin hakkını gözetmek için kullanılır. Bu ifade ayrıca, kişinin doğru karar vermesi ve dürüst davranması için kullanılır.

Bu ifade ayrıca, kişinin başkalarının haklarını gözetmesi ve başkalarına kulak vermesi için kullanılır. Bu ifade, başkalarının düşüncelerini değerlendirmek ve onların haklarını korumak için kullanılır.

Gözü Açık Nasıl Yazılır TDK Örneği

Gözü açık olarak, karşınızdakine hakkını vermeye çalışın. Diğerlerinin görüşlerini değerlendirin ve onların haklarını koruyun. Dürüst olun ve adil kararlar vermeye çalışın. Yaptığınız her işte, başkalarının haklarını gözetmeyi ve hakkaniyeti korumayı amaçlayın.