Güdülmek ne demek TDK

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba!

Güdülmek hakkında bilgi edinmek istiyorum. TDK'da güdülmek ne anlama geliyor? İngilizce karşılığı nedir? Birinci kişi ağzından ne anlama geldiğini öğrenmek için bu forumda yardım istiyorum.

Güdülmek, TDK sözlüğünde, "kontrol altına almak, etkisinde tutmak veya bir düşünceye ikna etmek" anlamına geldiği söylenmektedir. İngilizce karşılığı ise "manipulation" olarak tanımlanmaktadır.

Güdülmek kavramının ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bu konu hakkında bilgi edinmek için forumdaki diğer kullanıcılardan yardım istiyorum. Lütfen örnekler vererek güdülme kavramının ne anlama geldiğini açıklamalarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

MaviDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Güdülmek Ne Demek - TDK Anlamı

Güdülmek; bir kişinin, kuruluşun veya toplumun hedeflerine ulaşmak için güdülenmesi, destek ve teşvik edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Güdülmek; bir cümleye, kelimeye veya kavramlara karşı gösterilen bireysel veya toplumsal tepki olarak da tanımlanabilir. Güdülmek, insanların davranışlarını ve düşüncelerini etkileyen bir etken olarak da kullanılır.

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından sağlanan tanım, güdülmek için şöyle belirtilmektedir: "Bir şeyi elde etmek, onu yerine getirmek için çalışmak, çabalamak, teşvik etmek." Güdülmek; bir şey üretmek, onu başarmak için çalışmak, çabalamak, teşvik etmek olarak tanımlanmaktadır.

Güdülmek; bir kişi veya kuruluş için çeşitli nedenlerden dolayı teşvik edilmesi ve desteklenmesi olarak da tanımlanmaktadır. Bir kişinin başarısının arttırılması veya bir kuruluşun gelişimi sağlanması gibi. Güdülmek, kişinin veya kuruluşun hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmak ve başarısını artırmak için kullanılan bir araç olarak da kabul edilmektedir.

Güdülme Çeşitleri

Güdülme türleri; bireysel, toplumsal, kurumsal veya yasal olarak sınıflandırılabilir. Bireysel güdülme; kişinin kendini teşvik etmesi olarak tanımlanır. Toplumsal güdülme ise, toplumun bireyleri tarafından kabul edilen değerleri, normları ve hedefleri takip etme şeklinde tanımlanmaktadır. Kurumsal güdülme ise, bir kuruluşun hedefleri ve amaçlarını destekleyecek şekilde planlanmış güdülme stratejileri olarak tanımlanmaktadır. Yasal güdülme ise, yasalar tarafından belirlenen kurallara uyma, kuralların ihlal edilmemesini veya kurallara uyma şeklinde güdülme olarak tanımlanmaktadır.

Güdülme Süreci

Güdülme süreci; hedeflerin belirlenmesi, güdülme stratejilerinin geliştirilmesi, güdülme aracının seçilmesi, güdülme aracının etkin bir şekilde uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Hedefler, ulaşılması gereken amaçlar olarak tanımlanır. Güdülme stratejileri, hedeflerin ulaşılmasını sağlamak için uygulanacak yöntemler olarak tanımlanmaktadır. Güdülme aracı, hedeflerin ulaşılmasını sağlamak için kullanılacak yöntem olarak tanımlanmaktadır. Güdülme aracının etkin bir şekilde uygulanması, güdülme aracının hedeflere ulaşmada etkili olmasını sağlar. Sonuçlar ise, güdülme aracının etkisini ölçmek ve değerlendirmek için kullanılır.

Güdülme; toplumun veya bireyin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak için kullanılan bir araç olarak kabul edilmektedir. Güdülme; kişi veya kuruluşların hedeflerine ulaşmalarını sağlamak, başarılarını arttırmak veya gelişimlerini desteklemek için kullanılan bir etmendir. TDK tarafından tanımlanan güdülmek; bir şeyi elde etmek, onu yerine getirmek için çalışmak, çabalamak, teşvik etmek olarak tanımlanmaktadır. Güdülme türleri; bireysel, toplumsal, kurumsal ve yasal olarak sınıflandırılabilir. Güdülme süreci; hedeflerin belirlenmesi, güdülme stratejilerinin geliştirilmesi, güdülme aracının seçilmesi, güdülme aracının etkin bir şekilde uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır.