Güney Kutbu ne zaman keşfedildi

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Güney Kutbu'nun ne zaman keşfedildiğini öğrenmek istiyorum. Ne zaman Güney Kutbu keşfedildi? Bu konuda yardım edebilecek kimse var mı? Güney Kutbu ve bu bölge hakkında çok şey öğrenmek istiyorum. Bu bölgeyi keşfeden ilk kişi kimdi? Ne zaman bu kişi Güney Kutbu'yu keşfetti? Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olarak, aradığım cevapları bulmak istiyorum.

Güney Kutbu veya bu bölge hakkında daha fazla bilgiye sahip olan herhangi birinin yardımını istiyorum. Güney Kutbu ne zaman keşfedildi? Bu konuda yardımcı olacak veya bu konuda daha fazla bilgiye sahip olan herhangi birinin yardımını bekliyorum.

Bu konuda yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
Güney Kutbu ne zaman keşfedildi?

Antarktika, Dünya'nın en büyük ikinci kara parçası, 1773 yılında İngiliz jeolog James Cook tarafından keşfedilmiştir. Güney Kutbu, Antarktika’yı çevreleyen kıyılarda bulunmaktadır ve bu kıyıların çoğu, modern zamanlara kadar keşfedilmemişti. Güney Kutbu, 19. yüzyılda İngiliz ve Norveçli seyyahlar tarafından keşfedilmiş ancak anlaşmazlıklar nedeniyle tam olarak hangi ülkenin bu alanı keşfetmiş olduğu tartışmalıdır.

Güney Kutbu, 1820'de İngiliz seyyah ve jeolog Edward Bransfield tarafından keşfedildi. Bransfield, Güney Kutbu'nun güneyindeki kıyıları keşfetmek için önce güneydeki Adelie Kıyısı'nı keşfetti ve bu kıyıyı keşfettiğinde, Güney Kutbu'na ulaşmış oldu.

1898 yılında Fransız seyyah ve jeolog Jean-Baptiste Charcot, Güney Kutbu'nun daha yakınında bulunan bölgedeki kayaların incelenmesi ve farklı kıyıların keşfedilmesi için bir seyahat gerçekleştirdi. Charcot, bu seyahat sırasında Güney Kutbu'nun ilk defa doğrudan ziyaret edildiğini iddia etti.

Norveçli seyyah Roald Amundsen, 1911 yılında Güney Kutbu'na doğrudan ulaşmıştır ve bu keşif, Güney Kutbu'nun ilk doğrudan ziyaretini gerçekleştiren kişi olarak kayıtlara geçti. Amundsen, Güney Kutbu'nun keşfine katkıda bulunan Edward Bransfield ve Jean-Baptiste Charcot'a saygı duydu ve bu kişilere olan teşekkürünü dile getirdi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)