günlük kalori alımı hesaplama

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba,
Günlük kalori alımımı hesaplamak istiyorum. Beslenme ve diyet uzmanlarından yardım almak istiyorum. Hangi gıdaların daha fazla veya daha az kalori içerdiğini öğrenmek istiyorum. Hangi gıdaların alınması gerektiğini ve günlük kalori alımımı nasıl hesaplayacağımı öğrenmek istiyorum. Aynı zamanda günlük kalori alımımın ne kadar olması gerektiğini de öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Günlük Kalori Alımı Hesaplama

Günlük kalori alımı hesaplanması günlük ihtiyacımız olan kaloriyi sağlamak için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak ve vücut ağırlığını kontrol altında tutmak için, günlük kalori alımının düzenli bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Günlük kalori alımı hesaplamak, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamak için doğru miktarda kalori almanızı sağlayacaktır. Bu makalede, günlük kalori alımını nasıl hesaplayacağınız hakkında detaylı olarak anlatacağız.

Günlük Kalori İhtiyacı Nereden Bulunur?

Günlük kalori ihtiyacınızı bulmak için, vücut ağırlığınız, yaşınız, cinsiyetiniz ve günlük aktivite seviyeniz gibi özelliklerin hesaba katılması gerekir. Örneğin, daha aktif bir yaşam tarzı olan ve vücut ağırlığını korumak isteyen birinin, daha pasif bir yaşam tarzı olan ve vücut ağırlığını korumak isteyen bir kişiden daha fazla kalori alması gerekir.

Kalori Alımınızı Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Günlük kalori alımınızı hesaplamak için, öncelikle aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Kadınlar için: BMR (Vücut Büyüme Hızı) X 0,8 + Günlük Aktivite Seviyesi X Kalori İhtiyacı

Erkekler için: BMR (Vücut Büyüme Hızı) X 0,9 + Günlük Aktivite Seviyesi X Kalori İhtiyacı

Vücut Büyüme Hızını (BMR) bulmak için ise aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Kadınlar için: 655 + (9.6 x Vücut Ağırlığı (kg)) + (1.8 x Boy (cm)) - (4.7 x Yaş)

Erkekler için: 66 + (13.7 x Vücut Ağırlığı (kg)) + (5 x Boy (cm)) - (6.8 x Yaş)

Günlük aktivite seviyenize göre kalori ihtiyacınızı bulmak için de aşağıdaki formülü kullanmanız gerekir:

Örnekler:

Hafif Aktif: BMR X 1.375

Orta Aktif: BMR X 1.55

Çok Aktif: BMR X 1.725

Çok Çok Aktif: BMR X 1.9

Umarız bu makale, günlük kalori alımınızı nasıl hesaplayacağınızı anlamanıza yardımcı olmuştur. Günlük kalori alımınızı doğru bir şekilde hesaplamak, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanıza ve vücut ağırlığını kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Günlük Kalori Alımını Hesaplama, vücudunuzdaki yağ oranını kontrol etmek ve ideal kilonuza ulaşmak için gerekli önemli bir adımdır. Kalori alımının, vücudunuzda ne kadar yağ depoladığını ve ne kadar kilo alabileceğinizi belirleyen çok önemli bir etken olduğunu unutmayın.

Kilo almak ya da kaybetmek istiyorsanız, bu hesaplamaları yapmanız gerekir. Vücut kitle indeksi (VKİ) ile kilo ve boy oranınızı hesaplayarak, vücudunuzdaki yağ oranını ölçebilirsiniz. Günlük kalori alımınızı bu VKİ değerlerine göre belirleyebilirsiniz.

Günlük kalori alımınızı hesaplamak için, bir diyetisyene veya sağlık profesyonellerine başvurabilirsiniz. Vücut kitle indeksiniz hesaplandıktan sonra, günlük kalori alımınızı belirlemek için diyetisyeniniz veya sağlık profesyonelleriniz ile birlikte kalori alımını tespit edebilirsiniz.

Günlük kalori alımınızı belirlerken, vücut kitle indeksinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi, vücut yapınızı ve aktivite seviyenizi dikkate almanız gerekir. Günlük kalori alımınızı belirledikten sonra, günlük alınan kalori miktarını, öğünlerinizde karbonhidrat, protein ve yağ oranlarına göre ayarlamalısınız.

Günlük kalori alımınızı hesaplarken, öğünlerinizi düzenlemeli ve öğün aralıklarını kısaltmalısınız. Günlük kalori alımınızın çok düşük olmamasına ve çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Günlük kalori alımınızın çok düşük olması, vücudunuzun enerji seviyesini düşürebilir ve metabolizmayı yavaşlatabilir. Günlük kalori alımınızın çok yüksek olması ise, vücudunuzda fazla yağ depolanmasına neden olabilir.

Bu nedenle günlük kalori alımınızı, vücut kitle indeksinizin ve aktivite seviyenizin doğru bir şekilde hesaplanmasından sonra belirlemelisiniz. Sağlıklı bir diyet programı ile günlük kalori alımınızı kontrol altına alarak, ideal kilonuzu kolayca elde edebilirsiniz.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)