Güpegündüz nasıl yazılır TDK

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba, TDK'nın resmi yazımı hakkında bilgi arıyorum. Güpegündüz kelimesini nasıl yazmalıyım? Güpegündüz TDK'ya göre nasıl yazılmalı? Bu kelimeyi yazarken harflerin sırasını, büyük veya küçük harfleri ne olmalı? Bu kelimeyi çoğul haline nasıl dönüştürürüm? Güpegündüz'ün TDK'ya uygun yazımı konusunda yardım edebilecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

MaviDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Güpegündüzun Ne Anlama Geldiği

Güpegündüz, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlük anlamına göre, "hemen, çabuk, birdenbire, aniden, hepten" anlamına gelen bir sözcüktür.

Güpegündüzun Yazılışı

Güpegündüz, TDK tarafından "güpegündüz" olarak yazılmıştır. Aslında "güpegündüz" sözcüğünün kökü "güp" sözcüğüdür. Ancak, TDK tarafından sözcük olarak "güpegündüz" olarak tanımlanmıştır.

Güpegündüzün Kullanımı

Güpegündüz, konuşmada ve yazıda, hızlı bir şekilde meydana gelen olayların ifadesine kullanılan bir sözcüktür.

Örneğin; "Güpegündüz yürüyüşe çıktım ve ormanın derinliklerinde bir ayı gördüm."

Güpegündüz sözcüğünün kullanımının özü, ani ve hızlı olayların ifadesinde kullanılmasıdır.

Anahtar Kelimeler: Güpegündüz, TDK, Sözlük, Anlam, Yazılış, Kullanım.