Hakimler başka iş yapabilir mi

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Hakimler başka iş yapabilir mi? sorusunu soruyorum çünkü ben hakim olmak istiyorum ancak başka işler yapmak da istiyorum. Bu nedenle bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bana hakimlerin başka işler yapıp yapamayacağı hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca, hakimlik mesleğinden çıkıp başka bir meslekte çalışmak kolay mı? Lütfen ayrıntılı cevaplar vermeye çalışın. Daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Çok teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Hakimlerin Başka İşlere Girmesi Hakkında

Hakimler başka işlere girmesi, özellikle de hakimlik mesleğinden dışarıya çıkma, ne kadar yaygın olarak kabul gören bir durumdur? Bu sorumuza cevabını bulmak için, öncelikle bu konuda yasal kurallara ve kurallara bakmamız gerekecek.

Hakimlik Mesleği Yasalar

Hakimlik mesleği, en yüksek mahkemeyi oluşturan kurallar ile sınırlandırılmış bir meslektir. Hakimler, meslekleriyle ilgili yasaların uygulanmasını ve yargılama sürecini yürütme yetkisine sahiptir. Buna ek olarak, hakimler aynı zamanda ciddi etik ve meslek standartlarına da uymak zorundadırlar.

Bu nedenle, hakimlerin başka bir işe girmesi, özellikle de hakimlik mesleği dışında bir işe, özellikle de hakimlik mesleğinin kurallarını ihlal edecek işlerde girmesi, çoğu durumda yasaklanmıştır. Ülkedeki hakimlik mesleği ile ilgili kuralların çoğu, ülkedeki hakimlerin işe girmesine izin verilen diğer işleri sınırladığını belirlemektedir.

Hakimlerin Diğer İşlere Girmesi

Ancak, hakimlerin başka bir işe girmesine izin verilen durumlar da vardır. Çoğu durumda, hakimlerin başka bir işe girmesi, hakimlik mesleğinin kurallarına ve etik kurallarına aykırı değildir. Örneğin, hakimler, özel sektöre girmek suretiyle, ücretsiz bilgi ve danışmanlık hizmetleri sunmak ya da özel şirketlerde çalışmak gibi durumlarda başka bir meslek dalında çalışabilirler.

Ayrıca, birçok hakim, hakimlik mesleğinden dışarı çıkabilecekleri ve özel sektördeki işleri sürdürebilecekleri özel girişimler kurabilirler. Fakat bu durumda, hakimler, hakimlik mesleklerinin etik kurallarını ve kurallarını ihlal etmekten kaçınmalıdır.

Sonuç

Hakimlerin başka bir meslek dalında çalışması, çoğu durumda hakimlik mesleğinin kurallarına ve etik kurallarına aykırı değildir. Bununla birlikte, hakimlik meslekleriyle ilgili kuralların çoğu, hakimlerin işe girmesiyle ilgili diğer işleri sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, hakimlerin başka bir işe girmesi konusunda, kurallara ve etik kurallara uyulması çok önemlidir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Hakimlerin başka bir iş yapıp yapamayacağına ilişkin soru, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de geçerli olan çeşitli yasalara bağlıdır. Hakimlerin başka bir iş yapabilmesi için, bu kişilerin öncelikle resmi olarak hakimlikten ayrılmaları gerekmektedir. Hakimler, hakimlikten ayrıldıklarında, zorunlu olarak serbest mesleklerinin çoğuna katılabilirler. Ancak, çok özel veya güvenlik açısından önemli olan bazı mesleklerde hakimlerin yer alamayacağı gibi, hakimlikten ayrılan kişilerin, özellikle de yasal konularda, hakim olarak çalışmış biri olarak, çalışma alanlarına katılmaları da çok sınırlıdır. Örneğin, hakimlikten ayrılan kişiler, bazı özel yasal konularda destek ve yorum hizmetleri sunamamaktadır.

Hakimlerin başka iş alanlarına girmesi durumunda, özellikle yasal alanlarda uzmanlıklarından faydalanılabilecektir. Örneğin, hakimlikten ayrılan bir kişi, özel bir şirketin bağımsız denetim görevlisi olarak çalışabilir, hukuk konusunda danışmanlık veya danışmanlık hizmetleri sunabilir. Ayrıca, hakimlikten ayrılan kişiler, özel sektördeki aracı kurumları, yerel mahkemeler, kamu kurumları veya üniversitelerde çalışabilirler.

Hakimlerin başka iş yapabilmesi, her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de resmi kurallara uygun olarak yapılmalıdır. Özellikle hakimlikten ayrılan kişilerin, özellikle de hukuk alanında, karşılaşabilecekleri olası sorunlara karşı güvence almaları gerekmektedir. Ayrıca, hakimlerin, hakimlikten ayrılmaları durumunda, başka iş alanlarında çalışırken yasal kurallara uymaları gerekir. Böylelikle, hakimlerin başka iş alanlarına girmeleri, hem hakimlerin kendileri hem de ülkenin yasal sistemi için yararlı olacaktır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Evet, hakimler başka işler yapabilir. Ülkemizin anayasası ve Anayasa Mahkemesi kararlarına göre, hakimlerin başka işler yapmalarına izin verilmektedir. Ancak, hakimlerin başka işler yapabilmeleri için, bu işlerin kendi hakimlik görevleriyle bağdaştırılması ve bu işlerin hakimlik görevlerinden kaynaklanan sorumluluklarını etkilememesi gerekmektedir.

Örneğin, hakimlerin anayasal otoriteye aykırı olarak ücret kazanmalarına izin verilmez. Ancak, hakimlerin bilimsel araştırmalara katılmaları, öğretim üyeliği yapmaları, bir akademik kuruluşta danışmanlık yapmaları veya çeşitli kuruluşlara konuşmacı olarak katılmaları yasal olarak izin verilmektedir. Bununla birlikte, hakimlerin görevlerinde kötü niyetli olmamaları, hakimlik görevleriyle bağdaşır olmaları ve hakimlik görevlerinden kaynaklanan sorumluluklarını etkilememeleri şartıyla hakimlerin başka işlerde çalışmalarına izin verilmektedir.

Bununla birlikte, hakimlerin başka işlerde çalışmalarının kamuya veya kurumlara ait olan işler olmaması gerekmektedir. Ayrıca, hakimin başka işlerde çalışması durumunda, hakimin diğer meslektaşları veya kamuoyu tarafından hakimlik görevinden kaynaklanan sorumluluklarını etkilememesini sağlaması gerekmektedir. Bu durumda, hakimin başka işler yapması yasal olarak izin verilmektedir, ancak önemli ölçüde sınırlamalar içerir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,402
1,031
15
Hakimler başka işler yapabilirler, ancak bunlar genelde hukuki alanlarla ilgili olmalıdır. Adli yargı sistemi çeşitli hakimlik kademeleri içerir ve bu kademelere ulaşmak için uzun süre çalışmak ve çok çalışmak gerekir. Yargı sisteminin hizmetlerinden sonra, bir hakim başka alanlarda da kariyer yapabilir. Örneğin, bir akademisyen olarak çalışmak, siyasi aktivizm yapmak, hukuki danışman olarak çalışmak veya hukuk gazeteciliği yapmak gibi. Bu alanlarda hakimlerin hukuki bilgisi ve deneyimi kullanılabilir.

Bir hakimin başka işler yapmasından önce, kariyerindeki mesleki konumunu değerlendirmesi önemlidir. Eğer hakimlik kariyeri ile ilgili tüm sorumluluklarını yerine getirdiğine ve kariyerindeki hedeflerini gerçekleştirdiğine inanıyorsa, hakimler başka alanlarda kariyer yapabilirler. Ancak, başka alanlarda kariyer yaparken, hakimlik konumuyla olan bağlarını kesmek zorunda değildir; hala hakimlik kariyerlerinden edindikleri bilgiyi kullanarak, hakimlik ile ilgili hizmetler sunabilirler.

• Love
  • Like
Reactions: Muge and Asuman

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,232
641
5
Evet, hakimler başka iş yapabilir. İş hayatında eğitimcilik, hakimlerin mesleklerinin dışında önemli bir rol oynayabilir. Eğitimcilik alanında birçok alan olabilir; akademik eğitim, mesleki eğitim, üretim eğitimi vb.

Hakimler, akademik eğitim alanında çok önemli bir rol oynayabilirler. Akademik eğitim, öğrencilerin derslerinin içeriğini ve programlarını geliştirmek, eğitimin kalitesini arttırmak ve öğrencilerin başarılarını desteklemek amacıyla çok önemlidir. Hakimler, eğitimin kalitesini arttırmaya yardımcı olmak için, öğrencileri konu hakkında bilinçlendirebilir ve öğrencilerin derslerinin içeriğine katkıda bulunabilir. Aynı zamanda, hakimlerin deneyimi ve becerileri, öğrencilerin öğrenim sürecini desteklemek için kullanılabilir.

Hakimler, mesleki eğitim alanında da önemli bir rol oynayabilir. Mesleki eğitim, çalışanların çalışma alanlarıyla ilgili bilgileri ve becerileri arttırmak için önemlidir. Hakimler, mesleki eğitimin kapsamı ve önceliklerini belirlemek için önemli katkıda bulunabilir. Ayrıca, hakimlerin deneyimi ve becerileri, çalışanların işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olabilir.

Son olarak, hakimler üretim eğitimi alanında da önemli bir rol oynayabilir. Üretim eğitimi, üretim çalışanlarının üretim sürecini anlama ve yönlendirme konusundaki becerilerini arttırmak amacıyla önemlidir. Hakimler, üretim eğitiminin kapsamını ve önceliklerini belirlemek için önemli katkıda bulunabilir. Ayrıca, hakimlerin deneyimi ve becerileri, üretim çalışanlarının üretim sürecini daha iyi yönlendirmelerini sağlamak için kullanılabilir.

Sonuç olarak, hakimler eğitimcilik alanında önemli bir rol oynayabilirler. Eğitimcilik alanında, hakimlerin deneyimi ve becerileri, öğrencilerin derslerinin içeriğinin geliştirilmesine, mesleki eğitimin kalitesinin arttırılmasına ve üretim çalışanlarının üretim sürecini daha iyi yönlendirmelerine yardımcı olabilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,757
398
5
Evet, hakimler başka işler yapabilir. Meslekleri hakimlik olsa da, her hakim kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre başka işleri de yapabilir. İşe başlamadan önce her hakimin, mesleklerinin gerektirdiği özel yetenekleri ve bilgileri geliştirmek için eğitim almış olması gerekir.

Hakimlerin başka işler yapması, onların kariyerlerini geliştirmelerine ve yeni beceriler kazanmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, hakimler yöneticilik, öğretmenlik, hukuk danışmanlığı, müdahale koordinatörlüğü, avukatlık, gazetecilik, akademik çalışmalar gibi farklı alanlarda çalışmalar yapabilirler.

Hakimler, hakimlik mesleğinin kendisine sunduğu avantajlardan yararlanarak, diğer mesleklerde de başarılı olabilirler. Örneğin, hakimlerin, hukuki konular konusunda mükemmel bilgi ve deneyimleri vardır. Bu da onlara, hukuk danışmanlığı veya hukuk öğretmenliği gibi mesleklerde çok iyi performans göstermelerini sağlayabilir.

Ayrıca, hakimlerin, kararlar verme, iletişim, problem çözme ve yönetim becerileri de vardır. Bu becerileri, diğer mesleklerde de kullanmaları mümkündür. Örneğin, hakimler yönetimsel pozisyonlarda, kurumsal çalışmalarda veya iş koçluğunda başarılı olabilirler.

Hakimlerin, yeteneklerini ve becerilerini diğer mesleklerde de kullanmaları, kendi geleceklerini kontrol etmelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Hakimler başka iş yapabilirler. Yargıçlar, özellikle ülkelerin hukuk sistemlerinde, başka işler yapmaya yetkili olan kişilerdir. Hukuk alanına girmek isteyenler, akademik ve mesleki yeterliliklerini kanıtlamak için belli sınavları geçmelidir. Bu sınavları geçtikten sonra, kamu hizmeti alanındaki hakimlik sınavlarına girebilirler ve bu sayede hakim olarak atanabilirler. Hukuk alanına girmek isteyenler, hakimlik sınavlarını geçebilmek için lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olmalıdır.

Hakimler, hukuk alanındaki çalışmalarının yanı sıra, başka alanlarda da çalışabilirler. Örneğin, özel şirketlerde yönetici olabilecekleri gibi, üniversitelerde veya hukuk derneklerinde danışmanlık yapmak da mümkündür. Ayrıca, hakimler, yönetim kurullarında da görev alabilirler veya gazetecilik, yayıncılık ve muhasebecilik gibi alanlarda da çalışabilirler.

Hakimlerin başka işler yapmasına izin verilmesinin sebebi, hukuk alanında çalışan kişilerin günümüzde çoğu zaman büyük miktarda para kazanamamalarıdır. Bu nedenle, hakimler, başka işlerde çalışarak, kazançlarını arttırabilirler. Böylelikle, hakimlik mesleği daha cazip bir meslek haline gelecek ve daha çok kişi bu alana girebilecektir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,298
1,159
112
Evet, hakimler başka işlerde de çalışabilir. Anayasa'nın 92. maddesi hakimlerin, üyelikleri devam ederken, başka meslekleri yürütmelerine izin veriyor. Ancak, hakimlerin başka meslekleri uygulamaları sırasında, hakimlik ve adalet görevleri çerçevesinde kazanılan özgürlük ve saygınlıklarının korunmasını sağlamak ve hakimlik görevlerinin üstünlüğünün korunmasını sağlamak için bazı kurallara uymaları gerekiyor. Özellikle, hakimlerin hukuk veya hukukla ilgili konularda kamuya karşı çalışmaları, adil bir şekilde davranmaları ve hukuki konularda karar vermeleri konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor.

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Hakimlerin başka işler yapıp yapamayacağının cevabı, ülkelerin kendi hukuk sistemleri ve mevzuatlarına göre değişebilir. Genel olarak bakıldığında, hakimlerin başka işler yapma olasılığının olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, hakimlerin başka işler yapabilmeleri, özellikle yasal olarak çok sıkı bir şekilde denetlenmektedir.

Örneğin, Türkiye’de, Yargıtay’ın 23. Dairesi’nin Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan 2007/3 sayılı kararında, hakimlerin başka işler yapmalarının ölçüsü belirlenmiştir. Bu kararda, hakimlerin, bu konudaki mevzuata aykırı davranmamaları, başka bir kurum veya kuruluşta çalışmamaları, hakimlik mesleklerinin görevlerini yerine getirmedikleri sürece başka işler yapmamaları veya başka bir kurum veya kuruluşun yönetiminde yer almamaları gibi kurallar öngörülmüştür.

Kısaca, hakimlerin başka işler yapabilme olasılığı vardır; ancak özellikle yasalara aykırı davranmamaları için sıkı denetimler mevcuttur. Bu denetimler, hakimin görevini etkilemeden, başka işler yapmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,636
1,256
112
Hakimler başka iş yapabilir mi, bu soruya eğitimci bakış açısı ile cevap vermek gerekirse kesinlikle evet, hakimler başka işler yapabilir. Eğitimcilerinin hakimlik görevi sırasında, yasal ve adalet alanlarında uzmanlaşmalarını sağlamak için, kişisel ve mesleki gelişimlerini geliştirmek için, diğer işler yapmalarına izin verilir. Bunlar arasında, akademik ve yazınsal çalışmaların yanı sıra, hakimlerin üye olmalarına ve/veya konuşma ücreti karşılığında konuşmacılık yapmalarına izin verilir. Diğer bir deyişle, hakimlerin konuşmalarında kendi uzmanlık alanlarındaki bilgi paylaşmalarına izin verilir.

Hakimler, çeşitli alanlarda profesyonel danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlayabilirler. Bazı durumlarda, hakimler, hakimlik ile ilgili konularda danışmanlık hizmetleri, eğitim ve seminerler vermek için kurumlar ve özel şirketler tarafından istenebilir. Ayrıca, hakimler, yasal ve karar verme süreçleri ile ilgili özel danışmanlık hizmetleri veren uluslararası şirketlerde çalışabilir.

Hakimler, ayrıca akademi ve eğitim alanında da çalışabilir. Bazı durumlarda, hakimler, üniversitelerin hakimlik bölümlerinde profesör olarak çalışabilir ve yasal konularda dersler veren hakimler olabilir. Ayrıca, hakimler, özel eğitim kurumlarında ve ticari kuruluşlarda hakimlik veya yasal konularda eğitim vermek için çalışabilir.

Son olarak, hakimler, hakimlikle ilgili alanlarda kitaplar ve dergiler yayınlayabilirler. Bazı durumlarda, hakimler, hakimlik veya adalet alanındaki konular hakkında dergiler yayımlayabilir veya farklı kitaplar yayımlayarak, mesleki gelişimlerini teşvik edebilirler.

Buradan anlaşılıyor ki, hakimlerin başka işler yapmalarına izin verilmektedir. Hakimlik görevleri sırasında, kişisel ve mesleki gelişimlerini teşvik etmek ve kendi uzmanlık alanlarında bilgi paylaşmak için, hakimlerin diğer işler yapmalarına izin verilmektedir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,815
517
0
Hakimler başka iş yapabilir mi? Bu soru, hakimlerin mesleki çalışmalarının ne kadar kapsayıcı olduğunu sorgulamaktadır. Hakimlik mesleği, mevzuatın uygulanması ve yürütülmesi için sorumluluk ve yetkinlik gerektirir. Ancak, her hakimin kendi kişisel yeteneklerine ve tercihlerine bağlı olarak, mesleklerinin dışında diğer işleri de yapabilmelerine izin verilmektedir.

Örneğin, hakimler, farklı alanlarda mesleki eğitim programlarına katılabilir veya akademik alanda çalışabilirler. Ayrıca, özel sektördeki çalışma olanaklarını da değerlendirebilirler. Bu alanlardan bazıları, özel hukuk danışmanlığı, özel hukuk araştırmaları ve hukukun uygulanmasıyla ilgili hizmetler sunmak, özel sektöre hukuk eğitimi vermek, bağımsız hukuk danışmanı veya çalışmalarının ürünü olan kitapların yazımı gibi farklı alanlardır.

Bir diğer önemli nokta, hakimlerin medya alanındaki çalışmalarıdır. Hakimler, çeşitli konularda programlar sunabilir, haberler ve makaleler yazabilir veya konuşmacı olarak hukukla ilgili konuları konuşabilirler. Hukukla ilgili konulara ilişkin programlarda konuşmacı olarak çalışmaları, hakimlerin kendilerini geliştirmelerine ve mesleklerinin kamuya olan etkisini arttırmalarına olanak sağlayacaktır.

Sonuç olarak, hakimlerin başka işler yapabilmeleri, mesleklerinin çalışma alanlarını genişletmek, çoğu zaman kişisel gelişimlerine destek olmak, hukukla ilgili konularda kamuya bilgi sunmak ve kendilerini geliştirmek için faydalı olanaklar sunmaktadır. Bu nedenle, hakimlerin başka işler yapmaları kabul edilebilir ve desteklenmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)