Hakkâri kaç tane ilçesi var

Asosyal

Tanınmış Üye
BaYaN
9 Nis 2023
1,336
117
62
Hatay
Merhaba arkadaşlar,

Hakkâri'nin kaç tane ilçesi olduğuna dair bir soru sormak istiyorum. Hakkâri'deki ilçe sayısını bilen var mı? Bu konuda size yardımcı olup, Hakkâri'de kaç tane ilçe olduğunu söyleyebilecek biriniz var mı?

Hakkâri, Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimiz. Ülkemizin önemli bir bölgesi ve çok önemli tarihsel mekânlara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, bu bölgede kaç tane ilçe olduğuna dair net bir bilgiye sahip olamadım.

Anladığım kadarıyla, Hakkâri'deki toplam ilçe sayısı 22. Ancak doğruluğunu doğrulamak için bir soru sormak istiyorum. Hakkâri'de kaç tane ilçe olduğunu bilerek sizlerden yardım istiyorum.

Size şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Hakkâri İlçeleri: Sayı ve İsimleri

Hakkâri, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve 81 ilin en çok ilçesi olan bir ildir. Hakkâri'nin toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. İlçelerin isimleri ve sayıları şu şekildedir:

Şemdinli: 1 ilçe
Yüksekova: 1 ilçe
Çukurca: 1 ilçe
Şırnak: 1 ilçe
Hakkâri: 1 ilçe
Çölemerik: 1 ilçe
Yukarı Özgürlük: 1 ilçe
Altınsu: 1 ilçe
Keltepe: 1 ilçe
Güçlükonak: 1 ilçe
Şemdinli Köyleri: 4 ilçe
Derecik: 1 ilçe
Cizre: 1 ilçe
İdil: 1 ilçe
Uludere: 1 ilçe
Üzümlü: 1 ilçe

Hakkâri'deki ilçelerin tümü Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi tarihinde kayıtlıdır. İlçelerin nüfusu, kültürü, ekonomisi, sosyo-kültürel ve siyasi yapısı gibi özellikleri vardır. Bu özellikler, ilçelerin bireylerinin ve toplumlarının yaşam tarzlarının ve kültürlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Hakkâri'nin ilçeleri arasında en yüksek nüfusa sahip olan ilçe Şemdinli'dir. Şemdinli ilçesinin nüfusu 2011 tahminlerine göre toplam 41.000'dir. İlçenin nüfusu göç ve doğal artış gibi çeşitli nedenlerden dolayı sürekli artmaktadır.

Hakkâri'nin diğer ilçeleri arasında en yüksek nüfuslu ilçe Şırnak'tır. Şırnak ilçesinin nüfusu 2011 tahminlerine göre toplam 37.000'dir. Şırnak aynı zamanda Türkiye'nin il sınırının geçtiği en önemli ilçesidir.

Hakkâri'nin diğer ilçelerine göre düşük nüfusa sahip olan ilçeler arasında Altınsu, Çukurca, Çölemerik, Derecik, Güçlükonak, İdil, Uludere ve Üzümlü sayılabilir. Bu ilçelerin tümünün nüfusu 2011 tahminlerine göre toplam 10.000'dir.

Hakkâri'nin ilçelerinin her biri kendine has özellikleri olan, farklı kültürlerin yaşandığı ve çeşitli etnik grupların yaşadığı özel mekanlardır. Bu farklı özellikler, ilçelerin geçmişi, kültürü ve gelenekleriyle ilgili önemli bilgiler vermektedir. Bu bilgiler, ilçe halklarının yaşam tarzının ve kültürünün tanımlanması için önemlidir.

Hakkâri, Türkiye'nin en çok ilçesi olan bir ildir ve toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. İlçelerin isimleri ve nüfusları farklılık göstermektedir. İlçelerin her biri, kendine has tarihi, kültürel ve ekonomik özellikleri olan önemli merkezlerdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)