Halk Eğitim Kursları kaç gün sürüyor

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba,

Halk Eğitim Kursları ile ilgili bilgi almak istiyorum. Kaç gün sürüyorlar? Aynı zamanda, Halk Eğitim Kurslarının hangi alanlarda kullanılacağı hakkında bilgi almak istiyorum. İçerikleri nelerdir? Programa katılmak için ne gibi kurallar ve prosedürler vardır? Son olarak, Halk Eğitim Kurslarının fiyatları ve ödeme koşulları hakkında ne tür bilgileri edinmem gerekiyor?

Konu hakkında yardım almak için, sizin de deneyiminiz olabilir veya bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda ne bilgi sahibi olduğunuzu paylaşırsanız çok memnun olurum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,075
1,256
112
Halk Eğitim Kurslarının Süresi

Halk Eğitim Kursları, her yaştan öğrencinin öğrenme ve gelişmeye açık olduğu bir ortamda, daha iyi bir yaşam için öğrenme fırsatları sunmak amacıyla kurulmuştur. Kurslar çeşitli eğitim alanlarında, çeşitli yaş grupları için eğitim programları sunmaktadır. Halk eğitim kurslarının süresi, kursun konusuna ve öğrencinin öğrenme seviyesine bağlıdır. Bazı kurslar sadece birkaç saat sürerken, bazıları birkaç haftaya kadar uzar.

Kursların Süresine Göre Farklılıkları

Halk eğitim kurslarının süresi, kursun konusuna ve öğrencinin öğrenme seviyesine göre değişebilir. Örneğin, kursun konusu İngilizce öğrenmeyse ve öğrencinin İngilizce seviyesi iyi ise, kurs birkaç haftaya kadar uzayabilir. Aynı zamanda, öğrencinin İngilizce seviyesi daha düşükse, kursun süresi daha kısa olabilir. Diğer taraftan, çocuklar için dersler, sınıf ortamında, daha kısa süreli olabilir. Bazı konularda, kursların süresi tek bir gün sürebilir.

Kursların Süresinin Değişmesi

Kursların süresi, kursun konusuna ve öğrencinin öğrenme seviyesine bağlı olarak değişebilir. Derslerin süresi, öğrencinin anlayış ve öğrenme seviyesine göre ayarlanabilir. Uzmanlaşmış konular, daha uzun süren kurslar gerektirirken, temel konular daha kısa süreli kurslar gerektirebilir. Ayrıca, kursların süresi öğrencinin yaşına da göre değişebilir.

Halk Eğitim Kurslarının Önemi

Halk eğitim kursları, her yaştan öğrencilere eğitim ve öğrenme fırsatı sunmak amacıyla kurulmuştur. Bu kurslar, öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine ve daha iyi bir yaşam için öğrenme fırsatı sunmak için önemli bir araçtır. Ayrıca, kursların süresi, öğrencinin anlayış ve öğrenme seviyesine göre ayarlanabilir. Bu sayede, her kullanıcının öğrenme ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Anahtar Kelimeler: Halk Eğitim Kursları, Süre, Önem, Uzmanlaşmış Konular, Yaş Grupları.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Halk Eğitim Kursları genellikle 8 hafta sürer. Kurslar her hafta bir gün çalışmalar içerir ve her hafta belli bir konu üzerinde yoğunlaşılır. Kursların içeriği farklı olabilir; ancak her kursun, bir meslek veya beceri öğrenmek için gereken temel bilgileri içerdiği söylenebilir. Kurslar, öğrencilerin kendi becerilerini geliştirmelerine ve kariyerlerini kolaylaştırmak için önemli bir kaynak oluşturur. Kurslar, öğrenmeyi kolaylaştırıcı etkinlikler ve etkinlikler içeren öğretim planları şeklinde tasarlanmıştır. Kurslar, öğrencilerin kursu tamamlamalarına yardımcı olmak için ara sınavlar ve değerlendirme ölçütleri içerir. Kursların başarıyla tamamlanması, genellikle kursa katılan öğrencilere bir sertifika veya belge verilmesine olanak sağlar.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Halk Eğitim Kursları, kursların süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde 4 haftadan 6 aya kadar değişebilmektedir. Kursların süresi, kursa katılan kişinin öğrenme hızına, eğitimin amacına ve kursa katılan öğrencilerin sayısına göre değişebilmektedir. Örneğin, bazı kurslar haftada birkaç saat, diğerleri ise haftada 6 saat veya daha fazla sürebilmektedir. Kurslarda katılan öğrencilerin sayısı, derslerin süresini ve kursun genel amacını etkileyebilmektedir. Örneğin, sınıfın sayısı arttıkça, derslerin süresi daha kısa olur. Ayrıca, kursun amacına göre de, süre değişebilmektedir. Örneğin, bir meslek dalının öğrenilmesi için daha uzun süre gerekebilirken, bilgisayar kullanımını öğrenmek için daha kısa süre yeterli olabilmektedir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Halk Eğitim Kursları genellikle birkaç haftaya kadar uzayabilir. Kursların süresi her kursa göre değişebilir. Bazı kurslar sadece birkaç gün sürebilirken, diğerleri birkaç haftaya kadar uzayabilir. Kursun süresi kişinin seviyesine ve kursun türüne bağlı olarak değişebilir. Kursa katılmak isteyen kişilerin kursun ne kadar sürdüğünü öğrenmek için kursa katılmak istedikleri merkeze başvurmaları önerilmektedir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Halk eğitim kursları her kursa göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, halk eğitim kursları 1-3 aylık arasında değişebilen sürelerde yürütülür. Bazı kurslar daha kısa sürelerde, bazı kurslar ise daha uzun sürelerde yürütülebilir. Kurslara göre değişen süreler, kursların içeriğinin karmaşıklığı, katılımcıların sayısı ve zorluk seviyesi gibi farklı faktörlere bağlıdır.

Halk eğitim kursları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler, kursların verildiği okullardan bilgi alabilirler. Kursların içeriği, katılımcıların sayısı, kurs süresi ve başvuru yönetimi hakkında ayrıntılı bilgileri verecek kişiler, okuldan gerekli desteği alabilirler.

Her kursun kendine özgü özellikleri vardır. Kurslara katılmak isteyen kişiler, öncelikle kursun içeriğini, zorluk seviyesini ve içerdiği materyalleri araştırmalıdır. Ayrıca, kursun süresini ve katılımcıların sayısını, kurs başlamadan önce detaylı bir şekilde öğrenmelidir.

Halk eğitim kurslarının içeriği, katılımcıların sayısı ve halk eğitim kurslarının süreleri her kursa göre değişiklik göstermektedir. Kursların süreleri, kursların içeriğinin karmaşıklığı, katılımcıların sayısı ve zorluk seviyesi gibi farklı faktörlere bağlıdır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Halk Eğitim Kursları genellikle 20 gün sürmektedir. Kursların süresi kursun içeriğine, amacına ve katılımcıların seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Kurslar teorik anlatımlara, pratik çalışmalara ve atölye çalışmalarına dayanarak 20 günde tamamlanır. Kursun süresi kursu veren kurum tarafından belirlenir. Kursa katılımcıların istekleri ve kursun amacı göz önünde bulundurularak süre uygun şekilde ayarlanır. Kurs katılımcılarının seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Daha yüksek seviyede kursa katılanlar için, kurs süresi daha uzun olabilir. Kurs bitiminde, katılımcıların katıldıkları kurs hakkındaki değerlendirmeleri alınır. Bu değerlendirmeler, kursun gelecekteki verimliliğini artırmak için kullanılır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
14,845
1,031
15
Halk Eğitim Kursları, kişilerin uzmanlaşmak veya daha fazla bilgi edinmek istediği konularda kendilerini geliştirmelerini sağlayan kursların bir türüdür. Bu kurslar, öğrencilerin konuya odaklanmasını ve bilgilerinin derinleşmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Kursların süresi öğrencinin amacına bağlıdır. Genellikle, temel konular hakkında daha derin bir bilgiyi edinmek isteyenler için, çok haftalık kurslar düzenlenir. Daha büyük ve daha karmaşık konular, daha uzun süreli kurslar gerektirebilir. Bazı kurslar sonunda sınavlar yapılır ve katılımcılar sertifika alabilirler. Kursların süresi genellikle iki ila on hafta arasındadır. Kurslarda, öğrencilerin konuyla ilgili bilgilerini güncellemek ve geliştirmek için ayrıntılı çalışmalar yapmaları beklenir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Halk eğitim kursları, katılımcının seviyesine ve kursun konusuna göre değişim göstermekle birlikte genellikle 8 ila 10 hafta arasında sürmektedir. Kursun konusuna ve katılımcının seviyesine göre bu süre daha uzun veya daha kısa olabilir. Kursların süresi, katılımcıların kursa katılma amaçlarına ve kursun içeriğine göre değişim göstermektedir. Kurslar, konuşma ve dinleme, yazma ve okuma, çeşitli alanlarda yeterlilik, sınavlara hazırlık, sosyal beceriler, kariyer gelişim, meslek edinme, teknoloji kullanımı gibi alanlarda bilgi ve beceriler edinmeyi hedef almaktadır. Kurslar, genel olarak hafta içi her gün ya da haftada birkaç gün olmak üzere katılımcıların zamanını en etkili şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kurslarda katılımcılar, öğrenmeyi kolaylaştırmak için farklı öğrenme tekniklerini kullanırlar. Kurslar, öğrenmeyi etkili ve verimli hale getirmek amacıyla çeşitli aktivitelere yer vermektedir. Örneğin, önemli konuların tekrarı, etkinlikler, sunumlar ve çözüm odaklı çalışmalar kullanılmaktadır. Halk eğitim kursları, katılımcıların kendilerini geliştirmelerine, amaçlarına ulaşmalarına ve öğrendiklerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Halk Eğitim Kursları, katılımcılarının ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kurslar bir hafta, diğerleri birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Kursların süresi, katılımcıların öğrenme amaçları ve katılım süresine göre değişkenlik gösterebilir. Her kursun, katılımcıların öğrenme amaçlarını ve katılım süresini karşılaması için programlanmış bir süresi vardır. Katılımcıların öğrenme hedeflerine ulaşmak için öğrenme süresine göre kursların süresi değişebilir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Halk Eğitim Kursları genellikle 8-10 hafta arasında sürmektedir. Kurslar haftalık olarak düzenlenmektedir ve her hafta çeşitli konular içeren dersler verilmektedir. Kursların süresi, kursun kapsadığı konular ve katılımcının zamanına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir kişi kursların tümünü tamamlamak istiyorsa, kurs 10 haftaya kadar uzayabilir. Aynı şekilde, bir konuya odaklanılmak isteniyorsa, kurs süresi kısalıp 6 haftaya inebilir. Kursların süreleri kursu veren kurumun kararına göre değişiklik gösterebilir.

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Halk eğitim kursları, genellikle ülkemizde eğitim almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan, kısa süreli kurs programlarıdır. Bu kurslar, genellikle herhangi bir eğitim seviyesine sahip olmayan kişilerin, özel kurslarla kısa sürede eğitim almalarını mümkün kılan kurslardır.

Halk eğitim kursları, herhangi bir konuya özel olarak verilen kurslar olup, kurs süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Genellikle bu kurslar birkaç haftalık süreçlerden oluşmaktadır. Örneğin; dil öğrenme kursları, dikiş ve nakış kursları, masa tenisi kursları, bilgisayar kursları veya sosyal medya kursları gibi kurslar üç hafta ile bir aya kadar değişmektedir.

Kursların süresi, her kursa özel olarak belirlenebilmektedir. Bu nedenle, her kursa katılım sağlamak isteyen kişilerin, kurs süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Ayrıca, eğitim almak isteyen kişilerin, kursların içeriği hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, kursa katılmak isteyen kişilerin, her kurs hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Kursların süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişilerin, kursu veren kurumların yetkilileri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir. Ayrıca, kursların içeriği hakkında detaylı bilgi almak için de internet üzerinden arama yapmaları gerekmektedir. Kursların süreleri, hedeflenen konuya göre değişebilmektedir. Bu nedenle, kursların süresi hakkında detaylı bilgi almak için öncelikle kursu veren kurumun yetkilileri ile iletişime geçilmelidir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Halk Eğitim Kursları, öğrenenlerin daha iyi bilgi ve beceriler kazanmalarına yardımcı olan, geniş kapsamlı ve uzun süreli eğitim programlarıdır. Bu programlar, çeşitli konuların öğrenilmesi için özel olarak tasarlanmış ve uygulanmaktadır. Kurs süresi, kursun konusuna ve öğrencinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bazı kurslar, birkaç haftalık programlar ile sınırlıdır ve öğrencinin konu hakkındaki temel bilgileri öğrenmesini sağlar. Bazı kurslar ise daha uzun süreli programlar olabileceği gibi, öğrencinin daha derin bir anlayış ve iyi bir bilgiye sahip olmasını sağlamak için daha uzun süreli programlar da olabilir. Halk Eğitim Kursları ile öğrenenler, kursun konusuna göre çeşitli konuların öğrenilmesinin yanı sıra, bir sertifika kazanarak bu konudaki bilgilerini kanıtlamaları da mümkündür. Kurslar, çeşitli konuların öğrenilmesi açısından öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Bu nedenle, kurs süresi öğrencinin konu hakkındaki bilgilerini ne kadar iyi öğrenmeyi hedeflediğine ve eğitimciden ne tür destek alacağına bağlı olarak değişebilir.

Saadet

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
279
0
0
Halk Egitim Kurslari Kaç Gün Sürüyor?

Merhaba arkadaslar! Gündelik yasamimizda sürekli ögrenme ve gelisme ihtiyaci duyariz, degil mi? Bu ihtiyaci karsilamak için birçok farkli yol ve olanak mevcuttur. Bunlardan biri de halk egitim kurslaridir. Ancak, bu kurslarin ne kadar sürede tamamlandigi konusu oldukça merak edilen ve sikça sorulan bir sorudur. Iste bu yazida, halk egitim kurslarinin genel olarak kaç gün sürdügünü ve bu sürenin nasil belirlendigini ele alacagiz.

Ilk olarak, halk egitim kurslarinin süresi, kursun içerigine, hedefine ve kapsamina bagli olarak degisiklik gösterebilir. Örnegin, el sanatlari veya yabanci dil gibi pratik becerilerin ögretildigi kurslar genellikle daha uzun sürebilirken, mesleki egitim kurslari daha yogun ve kisa sürebilir. Dolayisiyla, kurslarin süresi konusunda genelleme yapmak yerine, her bir kurs için ayri ayri degerlendirme yapmak daha dogru olacaktir.

Halk egitim kurslarinin süresi ayrica kursun düzenlendigi kurumun kaynaklarina ve kursiyerlerin taleplerine göre de degisebilir. Örnegin, bir kursun daha fazla uygulamali olmasi gerekiyorsa veya katilimcilar daha fazla pratik yapmak istiyorsa, kurs süresi buna göre ayarlanabilir. Bu nedenle, kurs süresi konusunda esneklik önemlidir ve kursiyerlerin ihtiyaçlarina cevap verebilmek için gerektiginde süre uzatilabilir veya kisaltilabilir.

Halk egitim kurslarinin süresi genellikle belirli bir saat veya gün sayisi üzerinden hesaplanir. Örnegin, haftada birkaç gün veya belirli saat araliklarinda düzenlenen kurslar yaygindir. Bunun yani sira, bazi kurslar yogunlastirilmis programlar seklinde düzenlenebilir ve birkaç gün içinde tamamlanabilir. Bu durumda, kursiyerlerin daha yogun bir tempoya ayak uydurmasi gerekebilir, ancak kisa sürede büyük bir bilgi ve beceri kazanma imkani saglanir.

Kurs süresinin belirlenmesinde dikkate alinmasi gereken bir diger faktör de kursun içerigi ve hedefleridir. Eger kurs, temel düzeyde bir konuyu ele aliyorsa ve katilimcilara sadece temel bilgileri vermek amaçlaniyorsa, kurs süresi kisa olabilir. Ancak, daha derinlemesine bir konuyu ögretmek veya katilimcilari belirli bir mesleki yeterlilige hazirlamak amaciyla düzenlenen kurslar daha uzun sürebilir.

Sonuç olarak, halk egitim kurslarinin süresi birçok farkli faktöre bagli olarak degisebilir. Kursun içerigi, hedefleri, katilimcilarin talepleri ve kursun düzenlendigi kurumun kaynaklari bu süreyi etkileyen önemli faktörlerdir. Dolayisiyla, bir kursun kaç gün sürdügünü ögrenmek için kursun detayli programini incelemek ve kursun düzenlendigi kurumla iletisime geçmek en dogru yaklasim olacaktir.

Sonuçlar ve SSS

Bu yazida, halk egitim kurslarinin süresini belirleyen faktörleri ele aldik. Kurslarin süresinin içerige, hedeflere, katilimci taleplerine ve kurumun kaynaklarina bagli olarak degisebilecegini gördük. Özetle, bir kursun kaç gün sürdügünü ögrenmek için kurs programini incelemek ve kursun düzenlendigi kurumla iletisime geçmek en dogru yöntemdir.

Simdi, sikça sorulan bazi sorulara cevap verelim:

S: Halk egitim kurslarinin süresi neye göre belirlenir?
C: Kurslarin süresi genellikle kursun içerigi, hedefleri, katilimci talepleri ve kurumun kaynaklarina bagli olarak belirlenir.

S: Kurs süresi kisaltilabilir mi?
C: Evet, kurs süresi gerektiginde kisaltilabilir veya uzatilabilir. Kursun içerigi ve katilimcilarin talepleri dogrultusunda süre ayarlanabilir.

S: Hangi kurslar daha uzun süreli olur?
C: El sanatlari, yabanci dil veya mesleki egitim gibi daha derinlemesine bilgi ve beceri gerektiren kurslar genellikle daha uzun sürebilir.

Sezen

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
258
0
0
Halk eğitim kursları, özellikle okumuş olmayan ya da okumuş olanların hangi alanda eğitimlerini geliştirmek istedikleri üzerine kuruludur. Kurslar genellikle 6 ila 8 hafta arasında değişen sürelerde sunulur. Günde 2 ila 4 saat arasında değişen dersler, haftada bir gün yapılan uygulamalar ve etkinlikler ile desteklenir. Kursun sonunda, katılımcılar genellikle bir sertifika almak için testler, projeler ve ödevlerden oluşan bir değerlendirme sınavına tabi tutulurlar. Sertifika, kursa katılanların öğrendikleri konuların yanı sıra, katılımcının disiplin, ahlak ve çalışma alışkanlıklarının da değerlendirildiğini gösterir.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Halk Eğitim Kursları, genellikle kursun konusu ve içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kısa süreli kurslar birkaç gün veya hafta sürebilirken, daha kapsamlı ve detaylı kurslar birkaç ayı bulabilir. Bu nedenle, kurs süresi genellikle kursun içeriği, hedefleri ve katılımcıların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Bazı kurslar haftada birkaç gün düzenlenirken, bazıları hafta sonları veya akşamları yapılır. Kurs süresiyle ilgili kesin bilgiyi almak için ilgili Halk Eğitim Merkezi'ne başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Sukran

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
257
0
0
Halk Eğitim Kursları, genellikle öğrenme ve gelişmeye yönelik eğitim programlarının sağlandığı kurslardır. Bu kurslar toplumsal kalkınma amaçlarıyla verilmektedir. Türkiye’de her yıl sayısız halk eğitim kursu açılmaktadır. Kurslar çeşitli konularda ve farklı seviyelerde sunulmaktadır. Örneğin; İngilizce, bilgisayar bilgisi, müzik eğitimi, resim, el sanatları, konuşma terapisi, özel eğitim gibi konularda kurslar düzenlenebilmektedir.

Halk Eğitim Kursları genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürer. Bazı kurslar birkaç günlük kısa süreli eğitimler olabileceği gibi, bazıları çok daha uzun süreli programlar olabileceği gibi değişkenlik göstermektedir. Bu kursların süresi, kursun alınış amacına, öğrencinin katılım süresine ve kursun konusuna bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin; İngilizce öğrenmek için alınan kursun süresi, öğrencinin alışma hızına ve seviyesine göre değişebilir. Aynı şekilde, bilgisayar bilgisi veya el sanatları kurslarının süresi de kursun konusuna ve öğrencinin seviyesine göre değişebilir.

Kursların süresi ayrıca kursun verildiği kurumun kurallarına da bağlı olarak değişebilir. Bazı kurumlar kursun süresini belirli bir süre olarak belirleyebilirken, diğerleri kursun konusuna göre süreyi ayarlayabilir. Kursun süresi, öğrencinin kursu tamamlamak için harcadığı zamana da bağlı olarak değişebilir.

Türkiye’de halk eğitim kurslarının süresi çok değişken olmakla birlikte, genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürmektedir. Kursun süresi, öğrencinin katılım süresine, kursun konusuna, kursun alınış amacına ve kursun verildiği kurumun kurallarına göre değişebilmektedir.

Gulfidan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
273
0
0
Halk Eğitim Kurslarının süresi, kursa kayıt olunan kursa göre değişebilir. Bazı kurslar tek seferde tamamlanabilirken, diğer kursların tamamlanması birkaç ay veya yıl alabilir. Kurslar haftalık veya günlük dersler şeklinde verilir. Her kursun süresi kurs konusuna ve seviyesine bağlı olarak değişebilir. Bir kursun süresi genelde katılımcıların seviyesine, kurs konusuna ve kursun amacına göre belirlenir. Kursun süresi her zaman sabit değildir. Bazı kurslar haftalık dersler şeklinde verilirken, bazı kursların tamamlanması birkaç ay veya yıl alabilir. Halk Eğitim Kurslarının süresi, katılımcıların seviyesi, kurs konusu ve kursun amacına göre değişebilir. Kursun süresi, kursa kayıt olunan kişi tarafından belirlenebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)