Hangi etleri yemek haram

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba,

İslami açıdan hangi etleri yemek haram olduğuna dair konuşmaya girmek istiyorum. İslami açıdan, hangi etleri yemek haram olduğu konusunda kesin bir karara varmak istiyorum. Bu konuda kendime güvenmiyorum. Uzmanlar veya bu konuda bilgi sahibi olanların yardımını istiyorum.

İlk olarak, haram olan etleri yemek için yapılan özel kurallar nelerdir? Etlerin hangi durumlarda haram olduğunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca, İslami olarak hangi etlerin haram olduğunu ve bunun nedenlerini de öğrenmek istiyorum.

Bu konuda bilgi sahibi olan herkesin tavsiyelerini ve katkılarını bekliyorum. Lütfen, İslami açıdan hangi etleri yemek haram olduğu konusunda kendinizi ve diğerleri için bilgilendirin.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Hangi etleri yemek haram?

Kur'an-ı Kerim ve İslam Ahlakına göre, hayvanların etlerini yemek haram olanların listesi mevcuttur. Bu etler, helal et olarak adlandırılan etlerden farklıdır. İslam inancına göre, helal etler, Allah'ın emriyle kesilen, Allah'ın ismi anılan hayvanların etleridir. Bu etler, kurban kesimleri, hayvanların kılıçla kesilmesi veya ellerin kullanılmasıyla kesilmesi durumunda haram olmaz.

Hangi hayvanların etleri haram?

İslam inancına göre, bazı hayvanların etleri haram olarak kabul edilir. Örneğin, köpek, kedi, fare, sıçan, tilki, maymun, karga, kuş ve sincap gibi hayvanların etleri yemek haramdır. Ayrıca, balıkların etleri haram değildir.

Hangi hayvanların etleri helal?

Helal et olarak adlandırılan hayvanların etleri, Allah'ın emriyle kesilen ve Allah'ın ismi anılan hayvanların etleridir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, dana, kuzu, at, eşek, domuz, deve, kamış gibi hayvanlardır.

Kurban kesimleri nelerdir?

Kurban kesimleri, Allah'ın emriyle kesilen hayvanların etlerinin kesilmesi için kullanılan kısımlardır. Kurban kesimleri, hayvanın boğazının kesilmesi, yürek ve akciğerlerinin çıkarılması, karaciğerinin kesilmesi ve kuyruk vb. gibi kısımlardır.

Kesimlerin nasıl yapılması gerekir?

Kesimler, Allah'ın ismi anılarak, kılıçla veya ellerle kesilmelidir. Kesimlerin kesilmesi sırasında, hayvanın uzuvlarının gözyaşlarının akıtılması, kanının kıvamının kontrol edilmesi ve hayvanın ölümünün kontrol edilmesi gibi kurallara uyulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: haram etler, helal etler, kurban kesimleri, kesimlerin yapılması.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)