Hangi kitaptan başlamalı

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,

Yeni bir okuma serüvenine başlamak istiyorum ve kendime hangi kitabı okumaya başlamalıyım konusunda kararsızım. Kitap seçmek konusunda bana yardım edebilecek birini arıyorum. İyi bir roman okumak istiyorum ve yazarın yazımını seviyorum. Ancak, hangi kitaba başlamalıyım ve hangilerinden uzak durmam gerektiğini bilmiyorum.

Birçok roman seçeneği olduğu için kararsızım. Bazılarının çok kötü eleştiriler aldığını okudum, ancak özellikle konuya veya tarzına güvendiğim bazılarını da okumak istiyorum. Hangi kitabın başlamam gerektiği konusunda size danışmak istiyorum. Lütfen bana kesin önerilerde bulunun.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Başlayacağınız Kitabı Seçmek ve Ön Hazırlıklar

Okumayı başlamak için, ilk önce size uygun bir kitap seçmek önemlidir. Kitabı seçerken, sevdiğiniz bir konu hakkında okumayı düşünün. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak veya kendinizi o konuda geliştirmek istiyorsanız, konu ile ilgili kitapları seçmeyi düşünün. Ayrıca, okuyacağınız konu ile ilgili bir kütüphaneye gidebilir, konu hakkında kitapları inceleyebilir, arkadaşlarınızdan tavsiyeler alabilir veya internette araştırma yapabilirsiniz.

Bir kitap seçtiğinizde, kitabın okuma seviyesini de düşünmelisiniz. Eğer okuyacağınız kitap çok zor bir konu hakkındaysa, önce konu hakkında daha hafif seviyedeki kitapları okumak size yardımcı olabilir. Ayrıca, okuyacağınız kitabın ne kadar sürede okunabileceğini de dikkate almalısınız. Böylelikle kendinize hedefler belirleyebilir ve okuma hedefinizi gerçekleştirmek için çabalayabilirsiniz.

Okuma Sürecinde Tutum ve Uygulamalar

Okuma sürecinde tutum ve uygulamalar çok önemlidir. Okumayı başladığınızda, her gün belli bir süre okumaya ayırmalısınız. Okumaya ayrılan bu zamanın ne kadar olması gerektiğini de kendinize göre belirleyebilirsiniz. Böylelikle, okuma süreci için günlük hedefler belirleyebilir ve hedefleri gerçekleştirmek için çabalayabilirsiniz.

Okurken, konu ile ilgili notlar almanız da önemlidir. Not alırken, önemli noktaları ve yeni kelimeler içeren konuların altını çizerek not almayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, okumaya ara verdiğiniz her seferinde, okuduğunuz bölümü özetleyerek konuya daha iyi anlayış kazanabilirsiniz.

Okuma Sonrasında Uygulanacaklar

Okuma sürecinin bitiminde, okuduğunuz konu hakkında kendinizi sınamalısınız. Kitabı okuduktan sonra, konu hakkında özet çıkarmaya veya başkaları ile tartışmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca, okuduğunuz konu hakkında arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla tartışarak, konuya daha fazla anlayış kazanabilirsiniz.

Sonuç

Okumayı başlarken, sevdiğiniz bir konu hakkında kitaplar seçmeli ve okuma sürecinde tutum ve uygulamalar belirlemelisiniz. Ayrıca, okuma sürecinin bitiminde konu hakkında kendinizi sınamalı ve tartışmalısınız. Bu şekilde, okuduğunuz konu hakkında daha fazla anlayış kazanabilirsiniz.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)