Hangi sebze Hangi ayda dikilir

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Yeni başlayan bir bahçeci olarak, Hangi sebze Hangi ayda dikilir? sorusunu sormak istiyorum. Bahçemdeki çeşitli sebzeleri nasıl dikeceğimi ve ne zaman dikeceğimi çok merak ediyorum. Bahçenin hangi ürünleri dikeceğimi ve hangi aylarda dikeceğimi öğrenmek istiyorum.

Bilgi sahibi olan herkesden yardım istiyorum. Lütfen, hangi sebzelerin hangi aylarda dikildiği hakkında bilgiler paylaşın. Sebzelerin ne zaman toprakta olması gerektiği, hangi aylarda ne zaman dikileceği ve ne zaman hasat edileceği hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,857
1,315
112
Hangi Sebze Hangi Ayda Dikilir?

Tarım dünyasında büyük önem arz eden bu sorunun cevabı, çiftçilerin mevsimsel dönemlerde hangi sebzeleri nasıl dikmesi gerektiği hakkında. Sebzelerin mevsimsel olarak dikilmesi, çiftçilerin verimlerini artırmalarını sağlar. Ayrıca mevsimsel olarak dikilen sebzelerin daha iyi besin değerleri ve daha lezzetli olması da dikkat çekicidir. Buna ek olarak, mevsimlerin değişimi göz önüne alınarak yanlış zamanlarda dikilen sebzeler, çok az verim veren, hastalık geçirmeye daha yatkın, rutubet ve hastalıklara karşı daha az dirençli olma riski taşıyan kötü sebze olarak kalır.

Mart ve Nisan Aylarında Dikilmesi Gereken Sebzeler

Mart ve Nisan aylarında dikilecek olan sebzeler arasında domates, salatalık, patlıcan, biber, maydanoz, havuç, soğan, marul, lahana, karnabahar ve kabak bulunur. Bu sebzelerin mevsimsel olarak dikilmesi, her bir sebzenin kendine özgü özel özelliklerine ve özelliklerine göre optimum besleme koşullarının sağlanmasını sağlar.

Mayıs ve Haziran Aylarında Dikilmesi Gereken Sebzeler

Mayıs ve haziran aylarında dikilecek olan sebzeler arasında, bezelye, fasulye, ıspanak, lahana, kabak, karnabahar, soğan, patlıcan, maydanoz, salatalık, domates ve biber bulunur. Bu sebzeler, mayıs ayında dikilmeli ve haziran ayında arpa, arpa, patates, tahıllar, şeker pancarı, havuç, marul ve lahana ekilebilir.

Temmuz ve Ağustos Aylarında Dikilmesi Gereken Sebzeler

Temmuz ve Ağustos aylarında dikilecek olan sebzeler arasında, patlıcan, kabak, patates, marul, lahana, soğan, domates, salatalık, biber, maydanoz, havuç, karnabahar, ıspanak, fasulye ve bezelye bulunur.

Eylül ve Ekim Aylarında Dikilmesi Gereken Sebzeler

Eylül ve Ekim aylarında dikilecek olan sebzeler arasında, ıspanak, lahana, kabak, karnabahar, soğan, patlıcan, maydanoz, salatalık, domates, biber, havuç, fasulye, patates, arpa, şeker pancarı ve bezelye bulunur.

Anahtar Kelimeler: Hangi sebze hangi ayda dikilir, Mart ve Nisan aylarında dikilecek sebzeler, Mayıs ve Haziran aylarında dikilecek sebzeler, Temmuz ve Ağustos aylarında dikilecek sebzeler, Eylül ve Ekim aylarında dikilecek sebzeler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)