Hanım ve Bey nasıl yazılır TDK

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba arkadaşlar,

Hanım ve Bey kelimelerinin Türk Dil Kurumu'nun (TDK) ne şekilde yazılması gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi lütfen?

Hanım ve Bey kelimeleri TDK'nın önerdiği şekilde 'hanım' olarak yazılır. 'Bey' kelimesinin ise özel adlar gibi kullanıldığı durumlarda 'Bey' olarak, diğer durumlarda ise 'bey' olarak yazılması gerekiyor. Bu durumu TDK’nın sözlüğünden öğrendim.

Ancak, TDK’nın sözlüğünde bu konudaki tüm detayların yer almadığını düşünüyorum. Bu nedenle, bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Hanım ve Bey kelimelerinin TDK’nın önerdiği şekilde nasıl yazılacağı hakkında bilgi veya önerilere ihtiyacım var.

Desteğiniz için çok teşekkürler.

HüzünRüyası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Hanım ve Bey Nasıl Yazılır TDK Tarafından?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan cümle kurma çeşitlerinin arasında, 'hanım ve bey' yazımı da bulunmaktadır. Bu yazım çeşidine göre, 'hanım ve bey' kelimelerini cümleye eklemek isteyen kişilerin, cümlenin başında ya da sonunda 'hanım ve bey' kelimelerini kullanmaları gerekmektedir.

TDK tarafından kullanılan bu yazım çeşidi, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan Yeni Türk Dil Kurumu Sözlüğünde (TDK, 2020) açıklanmaktadır. Sözlükte, 'hanım ve bey' kelimelerinin cümlenin başında ya da sonunda kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, bu yazım çeşidinde 'hanım ve bey' kelimelerinin sözcüklerden önce veya sonra, virgül ile ayrılması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Hanım ve Bey, TDK, Sözlük, Yazım Çeşidi, Sözcükler.