Hindistan ingiliz sömürgesinde ne zaman kurtuldu

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,

Hindistan'ın ne zaman ingiliz sömürgesinden kurtulduğu hakkında bilgi arıyorum. Kendimi her zaman Hindistan tarihinde kendimi çok ilgili hissediyorum ve bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Özellikle, Hindistan'ın ingiliz sömürgesinden ne zaman özgür olduğu hakkında merak ediyorum. Ayrıca, bu süreçte ne gibi değişimler yaşandı ve bunun Hindistan'ın geleceği üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Hindistan'ın ne zaman ingiliz sömürgesinden kurtulduğu hakkında kapsamlı bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında yardım edebilecek bilgili arkadaşlar varsa lütfen aydınlatıcı bilgiler paylaşmaya hazır olurlarsa çok sevinirim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,233
1,256
112
Hindistan'ın İngiliz Sömürgesinden Kurtuluşu

Hindistan, İngiliz İmparatorluğu tarafından 1858 yılında sömürge olarak ilan edildi ve 1947 yılına kadar bu statüsünü korudu. 1947'de Hindistan, İngiliz sömürgesinden kurtulmuş ve bağımsızlık kazanmıştır. Bu makalede, Hindistan’ın İngiliz sömürgesinden kurtuluş sürecini anlatmaya çalışacağız.

İngiliz Sömürgesinden Kurtuluş Sürecinin Sebepleri

Hindistan’ın İngiliz sömürgesinden kurtuluşu, ülkenin sömürgesi olma durumundan duyulan memnuniyetsizlik ve İngilizlerin kendi halklarının baskısı ile gerçekleşti. 19. Yüzyılın başlarında, İngilizlerin Hindistan'daki uyguladıkları adaletsizlik ve ekonomik baskılar nedeniyle, Hindistan halkı İngiliz sömürgeciliğine karşı isyan etmeye başladı. Bu isyanları yönetmek için, İngilizlerin ülkede yeni bir yönetim sistemi kurması gerekti.

Hindistan Ulusal Hareketi ve İngiliz Sömürgesinden Kurtuluş

Hindistan'ın İngiliz sömürgesinden kurtuluşu, Hindistan Ulusal Hareketi (HNH) tarafından başlatılan bağımsızlık hareketi ile gerçekleşti. Hindistan Ulusal Hareketi, 1920'lerde İngiliz sömürgeciliğine karşı oluşturulan bir örgüttü. HNH, İngiliz sömürgeciliğinin kötü etkilerinin ortadan kaldırılması ve Hindistan'ın İngiliz sömürgesinden kurtulması için eylemlerde bulundu.

HNH'nin lideri olan Mahatma Gandhi, İngilizlerin ülkedeki baskılarını ortadan kaldırmak için direniş eylemleri düzenlemekteydi. Gandhi’nin liderliğindeki direniş eylemleri, İngilizleri Hindistan'dan çıkarmaya zorladı. İngilizler, 1947'de Hindistan’ın İngiliz sömürgesinden bağımsız bir ülke olarak kurtulmasına izin verdi ve Hindistan'ın İngiliz sömürgesinden kurtuluşu gerçekleşti.

Kurtuluş Sonrası Durum

Hindistan'ın kurtuluşu, bağımsız bir ülke olarak kendi geleceğini belirleyebilmesini sağladı. 1947'de Hindistan, İngiliz sömürgesinden kurtulmuş ve ülkenin yönetimini kendisi eline almaya başlamıştır. Ülke, kurtuluşundan bu yana gelişmiş ve bugün, ülkede demokratik bir yönetim sistemi bulunmaktadır.

Hindistan, 1947'de İngiliz sömürgesinden kurtulmuştur ve bugün bağımsız bir ülke olarak kendi geleceğini kendisi belirlemektedir. Hindistan Ulusal Hareketi'nin liderliğindeki direniş eylemleri, İngilizlerin ülkeden çıkmasını sağlamış ve bu da Hindistan'ın bağımsız bir ülke olarak kurulmasına olanak sağlamıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)