Hz isa'nın Tanrı olduğunu kim söylemiştir

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba,

Hz isa'nın Tanrı olduğu sözünün kim tarafından söylendiğini merak ediyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa, lütfen paylaşım yaparlar mı?

Hz İsa (a.s.), Hz. Musa (a.s.) ve diğer peygamberlerin sözlerine inanırız. Hz İsa (a.s.)'ın Tanrı olarak kabul edilmesiyle ilgili olarak, İncil'de İsa'nın özelliklerinin Tanrı özellikleri olduğu için söylendiğini okudum. Ayrıca, İsa'nın Tanrı olarak kabul edilmesi hakkında öne sürülen diğer görüşler de var.

Bu konuda konuşan herhangi bir Hıristiyan mezhebinin varlığını anlamak istiyorum. Hz İsa'nın Tanrı olduğunu söyleyen farklı dinlerin ve görüşlerin varlığını anlamak istiyorum. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olanlar, lütfen bu sayfaya yorum yaparak bana yardımcı olurlar mı?

Teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,305
1,247
112
Hz İsa'nın Tanrı Olduğu Söylemiş Olanlar

Hz İsa ve onun Tanrı olduğu iddiası, pek çok inanç tarafından benimsenmiştir. Yakın Doğu'dan başlayarak, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında oldukça tartışmalı bir konu olmuştur. Aşağıda Hz İsa'nın Tanrı olduğu iddiasının kim tarafından kimin söylediği, kim tarafından reddedildiği ve kim tarafından benimsenip desteklendiği hakkında bazı önemli bilgiler vereceğiz.

Hristiyanlar

Hristiyanlar tarafından Hz İsa'nın Tanrı olduğu kabul edilmiştir. İncil'de, Hz İsa'nın üç kimliği olarak tanımlanmıştır: İsraillilerin Tanrısı, İsa Mesih ve Yüce Baba. İsa, Yüce Baba'nın Oğlu olarak Tanrının insanın aracılığıyla, insanların aracılığıyla insanlara gönderdiği bir elçi olarak tanımlanmıştır.

Müslümanlar

Müslümanlar tarafından, Hz İsa'nın Tanrı olduğu iddiası reddedilmiştir. Kuran'da, Hz İsa'nın ancak Allah'ın kulu ve Allah'ın mesajını taşıyan bir elçi olduğu belirtilmektedir. Hz İsa'nın Tanrı olduğu iddiasının reddi, Müslümanların İsa'nın hakkında inancının temelini oluşturmuştur.

Yahudiler

Yahudiler tarafından, Hz İsa'nın Tanrı olduğu iddiası hem reddedilmiş hem de benimsenmiştir. Yahudilerin bazı kesimleri, Hz İsa'nın insanların aracılığıyla gönderilen bir elçi olarak gördüklerini ve sadece Allah'ın gücüne inandıklarını söylemişlerdir. Diğer kesimler ise, Hz İsa'nın Tanrının insanlara gönderdiği bir elçi olduğunu kabul etmişlerdir.

Sonuç

Hz İsa'nın Tanrı olduğu iddiası, çeşitli inanç ve mezhepler tarafından farklı şekillerde kabul edilmiş veya reddedilmiştir. Hristiyanlar tarafından desteklenmiş ve kabul edilmiştir, ancak Müslümanlar tarafından reddedilmiştir. Yahudiler arasında ise, bazı kesimler tarafından reddedilirken, diğerleri tarafından kabul edilmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)