Hz Süleyman Mâbedi hangi uygarlığa ait

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba,

Hz. Süleyman Mâbedi hangi uygarlığa ait olduğu konusunda biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. Bununla ilgili araştırmalar yaptım ama net bir cevap bulamadım. Bu mâbedin kültürüne ait olduğu uygarlık kim? Bu mâbedin tarihi hakkında bilgi edinebilirmiyim?

Özellikle, Hz. Süleyman Mâbedi hangi uygarlığa ait olduğu konusunda bir düşünceye sahibim. Tarihçilerin bu konuda ne düşündüklerini ve bu konu hakkında size yardımcı olacak daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Eğer bu mâbed hakkında bilginiz varsa, lütfen paylaşın.

Çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Hz Süleyman Mâbedi'nin Uygarlıklar Arasındaki Yeri ve Özellikleri

Hz Süleyman Mâbedi olarak bilinen Süleyman Tapınağı, Mısır faraonlarından Merenptah tarafından 1208 yılında inşa edilmiştir. Tapınak İsrail Kralı Süleyman tarafından inşa ettiği gibi, İbranice'deki adı olan Beyt ha-Melekh olarak da anılır. Mâbedin Mısır tarafından inşa edilmesi, İsrail'in Mısır'ın etkisi altında olduğunu göstermektedir.

Süleyman Mâbedi'nin Mısır Uygarlığına Ait Özellikleri

Mâbedin Mısır uygarlığına ait özellikleri, Mısır'taki Merenptah tarafından inşa edilmesiyle açıkça ortaya çıktı. Tapınak tarzı, diğer Mısır tapınaklarının yapısına çok benzer. Çatısının üstünde yer alan sfenks ve taş yontuları, Mısır uygarlığının bir özelliği olan taş yontulardır. Ayrıca, meydanın her iki tarafında bulunan heykel ve insan figürleri de Mısır uygarlığının özelliğidir.

Süleyman Mâbedi'nin İbrani Uygarlığına Ait Özellikleri

Süleyman Mâbedi'nin İbrani uygarlığına ait özellikleri, tapınakta bulunan tasarım ve inşa özelliklerinde görülür. Tapınak, İbrani tarzında yüksek, iç mekanı kapalı ve dış mekanı açık tasarlanmıştır. Tavan üzerinde bulunan iki kubbeli yapı, İbrani tarzının özelliğidir. Ayrıca, tapınakta bulunan köşelerde bulunan çoğu insan figürü de İbrani tarzının bir özelliğidir.

Süleyman Mâbedi'nin Sonuçları

Süleyman Tapınağı, Mısır ve İbrani kültürünün karışımının örneğidir. Mâbedin tasarımı, Mısır'ın eski inşa tekniklerinin kullanımıyla birleştirilmiştir. Ayrıca, mâbed İbrani tarzında tasarlanmış kubbeler, insan figürleri ve diğer özelliklerle de göz önüne alınmıştır. Bu karışım, bölgede bir uygarlık geliştirmeye ve daha sonra İsrail kültürünün oluşmasına yardım etmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)