I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan fakat yürürlüğe girmeyen tek antlaşma nedir

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba arkadaşlar,

I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan ancak yürürlüğe girmeyen tek antlaşma nedir? sorusu ile ilgili bilgi arıyorum. Bu sorunun cevabını bulmak için çok çaba harcadım ancak hala çözemedim. Bu konuda bana yardım edebilecek birinin var mı?

I. Dünya Savaşı'nın sonunda imzalanan ve yürürlüğe girmeyen tek antlaşma olan Sèvres Antlaşması, 23 Ağustos 1920'de imzalanmıştır. Antlaşma, Osmanlı İmparatorluğu'nun bölünmesine, İslam ülkelerinin kendi kaderlerini tayin etme haklarının tanınmasına ve İngiltere'nin İstanbul'daki tüm kontrolünü ortadan kaldırmasına izin veriyordu. Bu antlaşmayı kabul etmeyen çoğu Türk hükümeti, antlaşmadan kaçınmaya çalıştı ve Sèvres Anlaşması, hiçbir taraf tarafından kabul edilmeden yürürlükten kalktı.

Sonuç olarak, I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan ama yürürlüğe girmeyen tek antlaşma Sèvres Antlaşması'dır. Asıl soruma cevap vermek için daha fazla bilgiyi öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek birinin var mı? Lütfen bu konu hakkında düşüncelerinizi ve önerilerinizi paylaşın. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
I. Dünya Savaşı Sonunda İmzalanan Fakat Yürürlüğe Girmeyen Tek Antlaşma: Siyasi ve Askeri Anlaşma

I. Dünya Savaşı, çok sayıda ülkenin katılımıyla 1914-1918 arasında yaşandı. Savaşın sona ermesiyle birlikte, tarafların arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi ve savaşın sonuçlarının uygulanması için bir dizi antlaşma imzalandı. Fakat aralarında yürürlüğe giren tek antlaşma Siyasi ve Askeri Antlaşma (SPA) değildi.

SPA'nın Özellikleri
SPA, İkinci Enternasyonal İttifakı tarafından imzalanan bir antlaşmadır. SPA, tarafların, savaşın sonuçlarını uygulamak ve savaşın sonuçlarının uygulanmasını sağlamak için ortak bir kurallar bütününün oluşturulmasını öngörmüştür. Siyasi ve Askeri Anlaşma, özellikle savaşın sonuçlarının uygulanmasının özellikleri, tarafların arasındaki güvenlik ilişkilerini sürdürmek ve savaşın sona ermesinin sosyal ve ekonomik sonuçlarının önlenmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

SPA'nın Uygulanamaması
SPA, savaşın sonuçlarının uygulanmasını kapsayan bir antlaşma olarak imzalandı. Fakat SPA'nın yürürlüğe girmeyen tek antlaşma olduğu söylenebilir. Bunun sebebi, tarafların savaşın sonucu olarak kabul ettikleri şeyleri kabul etmemeleri ve savaşın sonuçlarını uygulamak için bir araya gelmemeleridir. Bu nedenle SPA yürürlüğe giremedi ve taraflar arasındaki anlaşma sonuçları uygulanamaz duruma geldi.

SPA'nın Sonuçları
SPA'nın uygulanamaması, taraflar arasındaki ilişkileri olumsuz etkiledi. SPA'nın uygulanamaması, taraflar arasındaki güvenlik ilişkilerini bozdu ve taraflar arasındaki çatışma devam etti. Bu, savaşın sonuçlarının uygulanmasını olumsuz etkiledi ve savaşın sonuçlarının uygulanmasına izin vermedi. Ayrıca, SPA'nın uygulanamaması, aralarındaki ilişkileri daha da bozdu ve iki taraf arasında kalıcı bir çatışma ortaya çıktı.

Sonuç
I. Dünya Savaşı sonunda taraflar arasında imzalanan fakat yürürlüğe girmeyen tek antlaşma Siyasi ve Askeri Anlaşma'dır. SPA, tarafların savaşın sonuçlarını uygulamak ve savaşın sonuçlarının uygulanmasını sağlamak için ortak bir kurallar bütününün oluşturulmasını öngörmüştür. Fakat SPA'nın yürürlüğe girmeyen tek antlaşma olduğu söylenebilir. Bunun sebebi, tarafların savaşın sonuçlarını kabul etmemeleri ve savaşın sonuçlarını uygulamak için bir araya gelmemeleridir. SPA'nın uygulanamaması, taraflar arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemiş ve iki taraf arasında kalıcı bir çatışma ortaya çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler: I. Dünya Savaşı, Siyasi ve Askeri Anlaşma, SPA, SPA'nın Uygulanamaması.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü