Ictimai nasıl yazılır TDK

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Ictimai (İçtimai) kelimesini yazmak için TDK'nın kurallarını öğrenmek istiyorum. Özellikle hangi harflerle başlayıp bitirmek gerektiğini merak ediyorum. İctimai kelimesinin tam yazılışı nedir? Ayrıca, bu kelimeyi çeşitli metinlerde ve konuşmalarda nasıl kullanılır? Yardım edebilecek olan var mı?

Bu konuda bilgisi olanların desteğini bekliyorum.

RüyaAvı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
1
0
Ictimai Yazımı: Ne Demek Ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Ictimai ( İctimaiyyə ) yazımı, ağırlıklı olarak Türk Dil Kurumu tarafından (TDK) tanımış olduğu ve önerdiği Türkçe yazım kurallarına göre yazım şeklidir. TDK, Türk Dil Kurumu'nun yönetmeliğine ve onayladığı sözlüğe göre Türkçe kelimelerin nasıl yazılacağını belirlemiştir. Ictimai yazımında, kelime vurgusu ve ses uyumu gibi özellikleri kabul etmek gerekir.

Ictimai Yazımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ictimai yazımına dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar:

• Kelime vurgusu: Türkçe kelimelerin vurgusunu önemsemeliyiz. İctimai yazımında, vurgulamadan önceki harfi büyük yazmalıyız.

• Ses uyumu: Türkçe kelimelerin ses uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Ses uyumuna uygun olarak, ses uyumunda öne çıkan harfleri büyük harf olarak yazmalıyız.

• İmla kuralları: İmla kuralları, Türkçe cümlelerin yazımında kullanılan kurallardır. İctimai yazımında, Türk Dil Kurumu tarafından önerilen imla kurallarına uyulmalıdır.

• Yabancı kelimeler: Ictimai yazımında, yabancı kelimelerin TDK'nın önerdiği şekilde yazılması gerekir.

• İsmin vurgusu: İsmin vurgusunu dikkate almak gerekir. İsmin önündeki harfi büyük yazmalıyız.

• Kısaltmalar: Kısaltmalar, TDK tarafından önerilen kısaltmalara uyularak yazılmalıdır.

Ictimai Yazımına Örnekler

Birkaç örnek ile ictimai yazımının nasıl uygulanacağını görelim:

• Türk Dil Kurumu (TDK)
• Türkiye Cumhuriyeti (TC)
• İslamiyet (İS)
• İstanbul (İST)

Sonuç

Ictimai yazımı, Türkçe kelimelerin TDK tarafından belirlenmiş kurallara göre yazılmasıdır. Ictimai yazımına dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır, bu kurallara uymak gerekir. Ayrıca, ictimai yazımının ne olduğu ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında örnekler verilmiştir. Özetle, ictimai yazımı TDK tarafından önerilen yazım kurallarına uyularak yapılmalıdır.