İdrar yapamama sebebi nedir

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba, idrar yapamama sebebi nedir? sorusuyla ilgili yardım almak istiyorum. Yaklaşık 1 haftadır her gün idrar yapamıyorum ve kasıklarımda ağrı hissediyorum. İdrar yaparken daha da ağrılı oluyor ve bol miktarda idrar çıkmıyor. İdrarımda kan da var mı diye kontrol ettim ama hiçbir şey göremedim. Açıkçası tedirgin oldum ve ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Doktora gitmeyi düşünüyorum ama önce sizin fikirlerinizi duymak istiyorum. Lütfen yardım edin.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
İdrar Yapamama Sebepleri

İdrar yapamama, çoğu zaman, kronik bir durum olarak tanımlanır. İdrar tutamama durumuna özgü semptomlar arasında sık idrara çıkma isteği, idrarın tamamen boşaltılmaması ve ılık basınç duygusu yer alır. İdrar yapamama sebepleri arasında şu kaynaklara bağlı olabilecek faktörler vardır:

Kronik Hastalıklar

İdrar yapamama durumu ile ilişkili olabilecek kronik hastalıklar arasında prostat bezinin genişlemesi (BPH), enfeksiyon, tümörler, sinir sistemi hastalıkları ve bazı ilaçlar yer alır.

Psikolojik Faktörler

Bazı psikolojik faktörler de idrar yapamama durumuna neden olabilir. Bunlar arasında çevresel stres, cinsel istismar, depresyon ve anksiyete yer alır.

Cinsel Semptomlar

Cinsel semptomlar da idrar yapamama durumuna neden olabilir. Bunlar arasında kısa süreli ereksiyon kaybı, özellikle iyi bir ereksiyon sağlamak için güç göstermeye çalışırken ortaya çıkan idrar yapamama, yorgunluk ve cinsel aktivite sonrasında ortaya çıkan idrar yapamama yer alır.

Kemik İliği Hastalıkları

Kemik iliği hastalıkları da idrar yapamama durumuna neden olabilir. Enflamatuaridraraçıkma (İD), lösemi ve eritroblastozisin (anemi) gibi durumlarda idrar yapamama olabilir.

Kemik İliği Cerrahisi

Kemik iliği cerrahisi de idrar yapamama durumuna neden olabilir. Kemik iliği nakli gibi cerrahi prosedürlerden sonra, şişkinlik ve iltihap ortaya çıkması durumunda idrar yapamama söz konusu olabilir.

İdrar Yolu Tıkanıklığı

İdrar yolu tıkanıklığı da idrar yapamama durumuna neden olabilir. İdrar yolu tıkanıklığı, kabızlık, yanlış kişisel hijyen veya bağırsak tıkanıklığı gibi durumların ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar.

Diğer Nedenler

Diğer idrar yapamama durumuna neden olabilecek nedenler arasında, tümörler, obstrüksiyon, kanama, böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi durumlar yer alır.

İdrar Yapamama Durumunun Tedavisi

İdrar yapamama durumunun tedavisi, sebebe bağlı olarak değişebilir. İdrar yapamama durumunun sebeplerine göre, doktorlar, ilaç tedavisi, cerrahi veya fizik tedavi gibi tedavi seçenekleri önerilebilir. Bazen, idrar yapamama durumunun tedavisi, tıbbi tedavi ile değil, egzersiz veya diyet değişiklikleri ile de kontrol edilebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)