Ihtarname çeken ev sahibine karşı ne yapmalı

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,
Ben son zamanlarda ev kiralamaya çalışıyorum ancak ev sahibi bana ihtarname çekti. Bunun nedeni birkaç ay önce ev kiralamamış olmam. Şimdi ev sahibi bana ihtarname çekti ve benim ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Ne yapmam gerektiğini öğrenmek için bilgi arıyorum. Ev sahibine karşı ne yapmam gerektiği hakkında kimseyle konuşmadım. İhtarname çeken ev sahibine karşı ne yapmalıyım? İhtarname çeken ev sahibine karşı ne yapmalıyım ve bu duruma nasıl çözüm bulabilirim?

Yardım edebilecek herhangi birini arıyorum. Daha önce bu durumla karşılaşan ve bu tür durumlarla başa çıkmayı başarabilen biri olsa bile, bu konuda herhangi bir fikir ya da öneri olursa çok sevinirim.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,441
1,159
112
Ihtarname Çeken Ev Sahibine Karşı Ne Yapılmalı?

İhtarnameler, çoğu zaman ev sahipleri tarafından kiracılara verilen yazılı bir bildirimdir. İhtarname, ev sahibinin evi kiralama sözleşmesini feshettikten sonra kiracıyı evden çıkarmasını gerektiren bir uyarıdır. Ancak çoğu durumda, ev sahibi ihtarnameyi vermek zorunda kalmaz ve ihtarname, ev sahibinin kiracıya karşı hakkını kullandığını gösterir. İhtarnameyi alan kiracının, ev sahibine karşı ne yapması gerektiği konusunda bazı seçenekleri vardır.

İhtarnameyi İptal Etmeyi Deneyin

Bir kiracı, ev sahibine karşı ihtarnameyi iptal etmeyi deneyebilir. İhtarnameyi alan kiracı, ev sahibinin ihtarnameyi verdiği sebepleri anlamaya çalışmalı ve uygun bir çözüm bulmaya çalışmalıdır. Örneğin, kiracı ihtarnameyi almış olsa bile, ev sahibinin kiracıya karşı hakkını kullanmadan önce haklı sebep aramaya çalışması gerekebilir. Kiracı, ev sahibinin ihtarnameyi verdiği sebepleri anlamaya çalışırken, ev sahibinin kiracıya karşı hakkını kullanmadan önce kiracıya fayda sağlayacak çözümler bulmaya da çalışabilir.

İhtarnameyi Kabul Edin ve Evden Çıkın

Bir kiracı, ihtarnameyi almış olsa da, ihtarnameyi reddetmeyi seçebilir. Ev sahibinin ihtarnameyi verdiği sebepleri anlamaya çalışmak yerine, kiracı bu sebeplere karşı bir savunma ortaya koymayı seçebilir. Ancak, ihtarnameyi reddetmeden önce kiracının ihtarnameden önceki durumu anlaması gerekir. Kiracı, ihtarnameyi reddetmeyi seçtiğinde, ihtarnameyi verme sebepleri arasında ev sahibinin kendisine karşı hakkını kullanmak istemesi durumunda, ev sahibinin kendisine karşı hakkını kullanmasına izin vermeyi seçebilir.

Dava Açarak İhtarnameyi Reddetmeyi Deneyin

Kiracı, ev sahibinden ihtarnameyi almış olsa bile, kiracıya karşı hakkını kullanmaya çalışan ev sahibine karşı mahkemeye başvurabilir. Kiracı, ev sahibinin kendisine ihtarnameyi vermesinden dolayı kendisine zarar verdiğine inanıyorsa, ev sahibinin kendisine karşı hakkını kullanmaya çalışmasının mahkeme kararıyla iptal edilmesini talep edebilir. Mahkeme, ihtarnameyi iptal etmeyi kabul ederse, ev sahibinin kiracıya karşı hakkını kullanması, mahkeme kararına uygun olarak iptal edilecektir.

Sonuç

Kiracı, ihtarnameyi almış olsa da, ev sahibine karşı seçenekleri vardır. Kiracı, ihtarnameyi iptal etmeyi deneyebilir, ihtarnameyi reddedebilir ya da mahkemeye başvurarak ihtarnameyi reddetmeyi deneyebilir. Kiracı, ev sahibine karşı hakkını kullanmak istemesine izin verirse, ev sahibinin ihtarnameyi vermesi karşısında hakkını kullanması, mahkeme kararıyla iptal edilecektir.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü