Iletişimde çerçeveleme nedir

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba, iletişimde çerçeveleme nedir? sorusunu sormak istiyorum. Bu konu hakkında benim için önemli bilgilere sahip olan ve deneyimlerini paylaşmak isteyenler olabilir mi? Bu konuyla ilgili, nedir ve nasıl kullanılır gibi temel bilgileri öğrenmek istiyorum. Lütfen bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Iletişimde Çerçeveleme Nedir?

Iletişimde çerçeveleme, bir iletişimin yapısını ve rehberliğini sağlayan bir perspektiftir. Bir iletişim aracılığıyla, her iki tarafın da bilinçli olarak karşılıklı anlaşmaya varmasını sağlamak için, her iki tarafın da ne amaçladıklarını açık ve net bir şekilde anlamalarını sağlar. Çerçeveleme, iletişimin kalitesini arttırmak için iki taraf arasında bir çerçeve olarak hizmet eder.

Çerçevelemeyi Nasıl Yapıyoruz?

Iletişimde çerçeveleme, her iki tarafın çıkarlarının dengelenmesi konusunda önemli bir rol oynar. Çerçeve oluşturmak, her iki tarafın da ne istediğini, ne yaptığını ve ne beklediğini net olarak belirlemek için önemlidir. Bu, iletişim sürecini kolaylaştırarak, her iki tarafa da güven verir. Çerçeveleme, karşılıklı anlaşma sağlamak için iletişimin sürecinde bir referans noktası oluşturur.

Çerçevelemeyi Etkileyen Faktörler

Çerçeveleme, iletişimin sürecindeki faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bunlar, iletişimin amacı, iletişim aracı ve tarafların arasındaki ilişkiyi etkileyen faktörlerdir. Örneğin, iletişimin amacının net olması, tarafların arasındaki ilişkinin güvenilir ve saygılı olması, iletişim aracının verimli ve etkili olması çerçevelemeyi etkileyen unsurlardır.

Çerçevelemenin Önemi

Iletişimde çerçeveleme, her iki tarafın da ne istediğini, ne beklediğini ve ne anladığını net olarak belirlemelerini sağlayarak, iletişimin sürecini kolaylaştırır. Bu, iletişimin kalitesini arttırmak için önemli bir etkendir. Çerçeveleme, karşılıklı anlaşma sağlamak için iletişimin sürecinde bir referans noktası oluşturur ve her iki tarafın da çıkarlarının dengelenmesini sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)