Ilgar etmek ne demek TDK

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba arkadaşlar,

Ilgar etmek ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. İlgar etmek kelimesinin anlamını konuşmak için TDK'dan açıklayan bir cevap arıyorum. İngilizcesi 'to discuss' olan bu kelime hakkında, Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen, TDK'nun bu kelime hakkında söylediği her şeyi bana açıklayarak yardım edin. İnanıyorum ki, konu hakkında yardım almama yardımcı olacaksınız.

Teşekkürler.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Ilgar Etmek Ne Demek TDK Hakkında

Türk Dil Kurumu (TDK), ilgari kavramının ne anlama geldiğini açık ve net bir şekilde tanımlar. Ilgar etmek kelimesi; karşısındakini güçlü bir etkiyle etkileyerek, onu hareketsiz duruma getirme, hareketsiz durumdaki bir şeye karşılık gelen eylemi ya da hareketi yerine getirmek veya harekete geçirmek anlamına gelmektedir.

Ilgar etmek, TDK, etkilemek, harekete geçirmek, güçlü etki

TDK tarafından ilgar etme kavramının açıklamasında, ilgar etmek kelimesinin karşısındaki kişiyi etkileyerek hareketsiz duruma getirme, hareketsiz durumdaki bir şeye karşılık gelen eylemi ya da hareketi yerine getirmek ya da harekete geçirmek olarak tarif edildiği görülmektedir. Bu tarif, ilgar etme eyleminin aslında karşısındaki kişiyi etkileme eylemi olduğuna işaret etmektedir.

Ilgar Etmek Ne Anlama Gelir?

Ilgar etmek eylemi, karşısındaki kişiyi güçlü bir etkiyle etkileyerek, onu hareketsiz duruma getirme, hareketsiz durumdaki bir şeye karşılık gelen eylemi ya da hareketi yerine getirmek ya da harekete geçirmek anlamına gelmektedir. Bu eylem, çoğu zaman kişiyi kontrol etme, onu etkileme, onu harekete geçirme veya zorla eylemleri yerine getirme şeklinde gösterilebilir.

Ilgar Etmek Ne Zaman Kullanılır?

Ilgar etmek eylemi, çoğu zaman kişiyi kontrol etmek ya da onu harekete geçirmek gibi durumlarda kullanılır. Ayrıca, kişilerin kurallara veya toplumun ortak kabul ettiği normlara uymalarını sağlamak ya da zorunlu olan bir eylemi gerçekleştirmelerini sağlamak da ilgar etmek eylemi olarak tanımlanabilir.

Ilgar etmek, kontrol etmek, etkilemek, zorla eylemler, kurallara uymak, toplum normları

Böylelikle ilgar etmek eylemi, çoğu zaman kişiyi kontrol etmek ya da onu harekete geçirmek gibi durumlarda kullanılır ve toplumun ortak kabul ettiği normlara uymayı sağlamak için de kullanılabilir.