Ilk akıllı telefon ne zaman çıktı

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba herkese! İlk akıllı telefon ne zaman çıktı? hakkında cevap arıyorum. 1993 yılında IBM Simon ilk akıllı telefon olarak piyasaya sürüldü. Ancak bu, tüketici akıllı telefonu olarak kabul edilmezdi. 1996 yılında, Nokia tarafından piyasaya sürülen 9000 Communicator, ilk tüketici akıllı telefonu olarak kabul edilir. Bu telefon, dünyada ilk akıllı telefon olarak kabul edilir. Ancak, ilk akıllı telefonun ne zaman ortaya çıktığı konusunda farklı görüşler vardır. Örneğin, bazıları, 1994 yılında IBM Simon'un piyasaya sürülmesiyle başlayan akıllı telefon çağının başladığını savunurlar.

Benim hakkımda bilgi sahibi olmanızı istiyorum. İlk akıllı telefon ne zaman çıktı? hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşabilir misiniz? Ne düşünüyorsunuz? Size çok teşekkür ediyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Ilk Akıllı Telefon Ne Zaman Çıktı?

Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu harika teknolojinin gerçekte ne zaman ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? İlk akıllı telefon ne zaman çıktı?

Simon Telefon: 1994'de Piyasaya Sürüldü

İlk akıllı telefon olarak tanımlanabilecek cihazlar 1990'lı yıllarda piyasaya sürüldü. İlk akıllı telefon, IBM tarafından üretilen Simon adı verilen cihazdı. 1994 yılında piyasaya sunulan Simon, daha o zamanlar çok ileri bir teknolojinin özelliklerini taşıyordu. Bu cihaz, kişisel bir cep telefonu olarak tanımlanabilirdi ve birçok özelliğe sahipti. Bir e-posta alma ve gönderme özelliği, bir tarayıcı, bir takvim, bir adres defteri, bir not defteri ve bir alarm özelliği de vardı.

Motorola StarTac: 1996'da Piyasaya Sürüldü

Motorola, Simon'un piyasaya sürülmesinden sonra ürettiği StarTac modeliyle akıllı telefonlara yeni bir çağ açtı. 1996 yılında piyasaya sürülen StarTac, akıllı telefonların formunu modernize etti ve küçük, taşınabilir bir cihaz haline getirdi. StarTac, birçok özellik sunsa da, çoğu özellik Simon'un aynısıydı.

İlk İnternet'e Uygun Akıllı Telefon: Nokia 9000 Communicator (1996)

1996 yılında, Nokia tarafından üretilen Nokia 9000 Communicator, ilk akıllı telefon olarak kabul edilir. Nokia 9000 Communicator, ilk internete uygun akıllı telefon olarak da tanımlanır. Bu cihaz, web tarayıcısı, e-posta, not defteri, alarm ve bir çok diğer özelliğe sahipti. Nokia 9000 Communicator, akıllı telefonların yeni nesil akıllı telefonlarla gelen çok daha yüksek özelliklerini taşımasına yardımcı oldu.

İlk İşletim Sistemine Sahip Akıllı Telefon: IBM Simon (1994)

IBM Simon, 1994 yılında piyasaya sürülen ilk akıllı telefon olarak kabul edilir. Simon, ilk işletim sistemine sahip akıllı telefon olarak da tanımlanır. Simon, bir işletim sistemi olan Geos 3.0'ı kullanıyordu. Bu işletim sistemi, kullanıcıların uygulamaları kullanmasına ve çeşitli işlevleri kontrol etmesine olanak sağlıyordu.

Sonuç

İlk akıllı telefon, IBM tarafından üretilen Simon adı verilen cihazdı ve 1994 yılında piyasaya sürüldü. Ancak, ilk internete uygun akıllı telefon olarak Nokia 9000 Communicator kabul edilir. İlk işletim sistemine sahip akıllı telefon olarak da IBM Simon kabul edilir. Günümüzde akıllı telefonlar çok farklı özelliklere sahipken, ilk akıllı telefonlar, çoğunlukla internet üzerinden haberleşmeyi sağlamak için tasarlanmış bir cihaz olarak tanımlanıyor.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)