Ilk antibiyotik nasıl keşfedildi

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese! İlk antibiyotik nasıl keşfedildi? Sorusuna cevap arıyorum. Bu konuda kendimi oldukça kararsız hissediyorum ve çok merak ediyorum. İlk antibiyotik hakkında bilgim olmadığı için hangi konuları araştırmalıyım, ne tür sorular sormalıyım? İlk antibiyotik hakkındaki tarihsel süreci anlamaya çalışıyorum, özellikle de bu antibiyotiğin nasıl keşfedildiği konusunda detaylı bilgi arıyorum. Ayrıca, ilk antibiyotiğin keşfiyle başlayan tıbbi gelişmelerin nasıl etkileşim içinde olduğuyla ilgili de merak ediyorum. Bu konuda herhangi bir tarihsel veya tıbbi referansa sahip olanlar varsa lütfen yardım edin. Bilgi veya ipuçlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,963
1,315
112
Ilk Antibiyotik Nasıl Keşfedildi?

Antibiyotikler, bakterileri öldürmek için kullanılan kimyasallardır. Antibiyotikler, hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk antibiyotik, 1928'de İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından keşfedildi. İlk antibiyotik, iltihap dolu bir gözlem plakasındaki bir mantarın ürettiği bir bileşiğin oluşturduğu bir özelliğe sahipti.

Antibiyotiklerin Kullanımının İlk Enstürmanları

Alexander Fleming'in keşfi, tıbbi kullanım için ilk antibiyotik olan Penicilin'in keşfi ile sonuçlandı. İngiliz bilim adamı Howard Florey ve Ernst Chain, etkinliği arttırmak için Penicilin'i üretmeyi başardı. Florey ve Chain, Penicilin'in insanları bakteriyel enfeksiyonlardan koruduğunu keşfetti.

Penicilin'in Tedavideki Önemi

Penicilin, insanların enfeksiyonları tedavi etmesi için kullanılan ilk antibiyotik olma özelliğini taşımaktadır. Penicilin, çoğu bakteriyel enfeksiyon için etkilidir. Penicilin, insanların çeşitli hastalıklara karşı kullanılmak için kullanılan ilk tıbbi alet olarak da bilinmektedir.

Geliştirilen Antibiyotikler

Alexander Fleming'in buluşundan sonra, çok sayıda antibiyotik bulunmuştur. Bu antibiyotikler, mikropların büyümesini durdurmak için kullanılan seçici toksinler olarak bilinir. Penicilin gibi, bunların da çoğu bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Antibiyotiklerin Etkinliğinin Korunması

Antibiyotiklerin etkinliğinin korunması için, doktorlar ne zaman antibiyotik reçete etmeli ve ne zaman etmemeli konusunda dikkatli olmalıdırlar. Ayrıca, hastalar da, antibiyotikleri ancak doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır. Çünkü, antibiyotiklerin kullanımının abartılması, bakterilerin antibiyotik direncini arttırır ve bu da kullanılan antibiyotiklerin etkinliğini azaltır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)